Z regionu

Czarniecka Góra - klimatyczna wieś w Świętokrzyskiem. Zaprasza turystów, kuracjuszy i grzybiarzy. Galeria zdjęć

2024-09-27 13:27

Czarniecka Góra, wieś położona w gminie Stąporków na północy województwa świętokrzyskiego jest popularna wśród turystów i kuracjuszy. Tu, w środku lasu, można wypocząć i zregenerować siły lub choćby udać się na grzyby. Historia tego miejsca również jest bogata.

Spis treści

  1. Zaczęło się od sanatorium
  2. Czy powstanie tu uzdrowisko?
  3. Największe atuty Czarnieckiej Góry

Kto pierwszy raz odwiedzi Czarniecką Górę, może zakochać się w tym miejscu. Wieś, położna raptem kilka kilometrów od trasy krajowej numer 42 (odcinek Skarżysko-Kamienna - Końskie), znajduje się w środku lasu, z dala od drogowego zgiełku. Odwiedzają ją turyści, ale szczególną popularnością cieszy się ona wśród kuracjuszy.

Zaczęło się od sanatorium

Początki działalności leczniczej, jak podaje strona internetowa Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji, datuje się na 1891 rok, kiedy to doktor Michał Misiewicz założył tutaj sanatorium. Czarniecka Góra pełni również dziś rolę leczniczą i wypoczynkową, choć nie na tak dużą skalę jak dziesiątki lat temu. Poprzednie władze samorządowe jeszcze w minionej kadencji podjęły starania, aby obszar ten objąć ochroną uzdrowiskową. W 2023 roku Ministerstwo Zdrowia wyraziło na to zgodę.

Czy powstanie tu uzdrowisko?

- Obecnie opracowujemy plan zagospodarowania dla strefy "A" ochrony uzdrowiskowej. Poprzednia władza Stąporkowa mówiła o tym, że powstanie tutaj uzdrowisko, ale planowany był tylko obiekt usługowo-handlowy, ale gmina nie ma pieniędzy na jego budowę, nie mówiąc o późniejszym utrzymaniu. Czarniecka Góra ma potencjał uzdrowiskowy, ale postawienie takiego budynku nie uczyniłoby z niej uzdrowiska. Będziemy starali się natomiast o to, aby rozbudowywać strefę uzdrowiskową. Musimy zacząć od budowy kanalizacji. Nikt z nas nie wyobraża sobie, aby miejscowość uzdrowiskowa jej nie posiadała, a tak jest obecnie - informuje Jarosław Młodawski, burmistrz Miasta i Gminy Stąporków.

Kolejnym etapem ma być uzbrojenie terenu strefy oraz jej wyposażenie. Mają tam powstać: tężnia solankowa, miejsca parkingowe, ścieżki dydaktyczne. Gmina stara się o pieniądze unijne bądź też fundusze z innych źródeł. Z własnego budżetu nie jest w stanie zrealizować tych inwestycji. Kiedy Czarniecka Góra może stać się typowym uzdrowiskiem? - Droga do tego jest jeszcze daleka - odpowiada burmistrz Młodawski.

Największe atuty Czarnieckiej Góry

W Czarnieckiej Górze działa Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji, posiada między innymi pływalnię. Miejsce to odwiedzają kuracjusze. Jest tutaj zalew, kolejny mieści się w pobliskim Janowie. Przeważają tam lasy sosnowe, jest cisza, spokój, można odpocząć, zregenerować siły. To również atrakcyjne miejsce dla grzybiarzy.

Wśród 35 sołectw w gminie Stąporków Czarniecka Góra należy do tych najbardziej zaludnionych. Na koniec grudnia 2023 roku mieszkało tam 399 osób. Domów jednorodzinnych nie można tu budować tylko w strefie ochrony uzdrowiskowej. W pozostałej części miejscowości takie inwestycje są już dopuszczalne, oprócz budowy zakładów, które mogłyby negatywnie wpływać na klimat, powietrze i walory uzdrowiskowe.

Niezmotoryzowani mogą dostać się do Czarnieckiej Góry busami z Kielc, Końskich, Stąporkowa lub też pociągiem osobowym regio relacji Skarżysko-Kamienna - Łódź (przez Końskie).

Jak wygląda ta malownicza miejscowość w różnych porach roku? Zobacz w galerii zdjęć. Znajdziesz w niej także kilka ujęć z hałd po nieistniejącej kopalni rudy żelaza Edward, która mieści się blisko Czarnieckiej Góry.

Świętokrzyskie. Roztańczone Kościelne z gwiazdą wieczoru, Jessiką Jean

QUIZ. Jak dobrze znasz Końskie? Sprawdź co wiesz o historii miasta, znanych osobach i miejscach?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywał się biskup krakowski, który w osadzie Końskie wybudował kościół w XIII wieku?