Zobacz dane

To najlepsze miasta do życia w Polsce! Kielce są daleko od czołówki...

2024-11-30 7:59

Które polskie miasta zostały uznane za "najlepsze do życia"? Przedstawiamy najnowszy ranking dla stolic województw. Czy pozycja, jaką zajęły Kielce może być zaskakująca? Sprawdźcie, jak wypadły na tle innych miast.

Spis treści

  1. Najlepsze miasta do życia w Polsce
  2. Kielce tylko przed Białymstokiem
  3. Brak inwestycji to błędne koło
  4. Kielce w innych rankingach
  5. Ubywa mieszkańców...

Najlepsze miasta do życia w Polsce

Ranking dotyczących najlepszych miast do życia w Polsce udostępnił Business Insider. Na pierwszym miejscu uplasowały się odpowiednio:

  1. Olsztyn
  2. Lublin
  3. ex aequo Gdańsk i Poznań

Aby stworzyć ranking, eksperci brali pod uwagę różne czynniki - między innymi stopę bezrobocia, wysokość wynagrodzeń, ceny mieszkań, jakość służby zdrowia, stan bezpieczeństwa. Zapewne większe znaczenie niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu ma też jakość powietrza w mieście i jego okolicach.

Co ciekawe, miano najlepszego miasta do życia wcale nie jest uzależnione od jego wielkości (Warszawa znalazła się na przykład na szóstej pozycji, Wrocław na dziesiątej, natomiast Kraków na... czternastej). Oczywiście życie w większej metropolii ma swoje atuty, ale posiada również minusy.

Kielce tylko przed Białymstokiem

Jak na tle innych wojewódzkich miast wypadły Kielce? Stolica województwa świętokrzyskiego w rankingu uplasowała się na przedostatnim, 15. miejscu w Polsce. Wyprzedziła tylko Białystok, największy ośrodek na Podlasiu. Znalazła się natomiast tylko o jedną pozycję niżej od wspomnianego wyżej Krakowa.

Brak inwestycji to błędne koło

Każdy ma swoją, subiektywną ocenę Kielc, można natomiast powiedzieć, że wpływ na niezadowolenie z życia w mieście może być na przykład brak większych inwestycji, dobrze płatnej pracy, to z kolei powoduje, że wiele osób, szczególnie młodych, wyjeżdża za przysłowiowym "chlebem" w inne części Polski czy zagranicę. Jeśli brakuje pieniędzy, ciężko też realizować inne pasje i zainteresowania. Mniej prężnych firm w mieście oznacza z kolei mniejsze wpływy do budżetu Kielc. Samorząd boryka się z brakiem pieniędzy na różne zadania i powstaje... błędne koło.

Nie jest to może coś odkrywczego, ale widać tendencję, że niektóre osoby, dotąd mieszkające w Kielcach i posiadające w miarę stabilną sytuację, na swoje miejsce zamieszkania wybierają na przykład gminy bezpośrednio sąsiadujące ze stolicą województwa - Miedzianą Górę, Morawicę, Nowiny czy na przykład Zagnańsk lub Masłów.

Czytaj również:

Inne potrzeby i oczekiwania wobec miasta mają też ludzie młodzi, inne starsi, w ocenach i kryteriach różnią się rodzice dzieci oraz single. To co, dla jednych może wydawać się atutem, inni będą traktowali jako minus i brak perspektyw.

Kielce w innych rankingach

Niedawno prezentowaliśmy inny ranking, który sporządza magazyn "Wspólnota". W kategorii najbogatszych świętokrzyskich Kielce zajęły 7. miejsce. Miernikiem był dochód na jednego mieszkańca. Największe miasto w regionie na koniec 2023 roku miało 2794,83 złotych "na głowę", podczas gdy na przykład zwycięskie w regionie Nowiny 5862,10 złotych. Co ciekawe, oba sąsiadują ze sobą, związki między nimi od lat są bardzo silne. Trzeba jednak dodać, że wysokość dochodu miasta i gminy na jednego mieszkańca nie zawsze do końca oddaje poziom zadowolenia z życia i zamożności na tym terenie.

Jak podawał niedawno Główny Urząd Statystyczny, średnia miesięczna pensja w Kielcach w 2023 roku wynosiła 7062 złotych brutto, podczas gdy w skali województwa świętokrzyskiego - 6585 złotych. Stolica naszego regionu jest także w dolnej części tabeli tak zwanych Liderów Inwestycji, w ostatnich latach na miejscach 17 i 18. Tu też autorzy rankingu brali pod uwagę wydatki miast na jednego mieszkańca. W przypadku Kielc w poprzednich dwóch edycjach oscylowały one wokół 1000-1100 złotych. 

Ubywa mieszkańców...

Pewne jest jedno - sytuacja demograficzna miasta jest z rok na rok coraz gorsza. Na koniec 2023 roku w Kielcach mieszkały 182,3 tysiące osób, z kolei w 2021 - 191,4. Dla porównania w 1995 było ich 213,7 tys., czyli w ciągu 28 lat ubyło ponad trzydzieści tysięcy osób! W 2050 roku, jak szacują demografowie, liczba mieszkańców Kielc ma wynieść 137,8 tysiąca. Na przełomie 25 lat zmniejszy się więc o nieco ponad 40 tysięcy osób.

Więcej:

Świętokrzyskie. Fabryka Majonezu Kieleckiego będzie rozbudowana
Kielce Radio ESKA Google News
Autor:

QUIZ. Czy dobrze znasz Kielce? Wskaż co to za miejsce i ulica

Pytanie 1 z 10
Siedzibę jakiej instytucji w Kielcach widzimy na zdjęciu?
Czy dobrze znasz Kielce?
BLACK FRIDAY. Jak nie dać się nabrać na "promocje"? PORACHUNKI OSOBISTE
Konrad Olszewski
Porachunki Osobiste || Konrad Olszewski