Spis treści
- WSP Społem Kielce w liczbach
- Dzieje WSP Społem Kielce
- W czasie wojny wspierali partyzantów
- Szykują potężną inwestycję
Wytwórcza Spółdzielnia Pracy to nie tylko Majonez Kielecki. Społem ma ponad 100-letnią tradycję, wiele jej produktów jest znanych na różnych kontynentach i w wielu zakątkach świata. Mamy na myśli między innymi:
- Przysmak Świętokrzyski,
- Musztardę Kielecką,
- Ocet Kielecki
- Sos Kielecki
- Ketchup Kielecki
Reporter serwisu kielce.eska.pl miał okazję gościć na terenie fabryki. Za kilka miesięcy ruszy tam potężna inwestycja. O niej przeczytacie poniżej, najpierw warto podać różne ciekawostki dotyczące historii zakładu, który mieści się przy ulicy Mielczarskiego (między Grunwaldzką a Sienną).
WSP Społem Kielce w liczbach
- W 2023 roku firma osiągnęła rekordowy zysk netto, sięgający ponad 23 miliony złotych.
- Co miesiąc na stoły klientów i konsumentów trafia kilka milionów opakowań wyrobów, które w swoje nazwie mają człony "kielecki" lub "świętokrzyski".
- W ciągu ostatnich dziesięciu lat firma przeznaczyła na promocję swoich produktów około 60 milionów złotych.
- Społem płaci rocznie kilka milionów złotych podatków do Urzędu Skarbowego oraz Miasta Kielce.
- Zakład zatrudnia 370 osób, głównie z Kielc i okolic (stan na 26 listopada 2024). Po planowanej rozbudowie hali do produkcji Majonezu Kieleckiego (w latach 2025-27) Społem chce zatrudnić specjalistów, m.in. automatyków, chemików, mikrobiologów, pracowników laboratoriów. Są także okresy w roku (m.in. przedświąteczne), kiedy załoga zwiększa się o pracowników sezonowych, bo zapotrzebowanie na produkty jest większe.
- 99 procent surowców i opakowań nabywa u polskich producentów.
- 25 procent - o tyle wzrósł eksport Majonezu Kieleckiego w pierwszych 9 miesiącach 2024 roku w porównaniu z takim samym okresem 2023.
- 820 procent - o tyle z kolei zwiększył się w takim samym czasie eksport sosów kieleckich
- 134 procent - tyle wyniósł wzrost sprzedaży Majonezu Kieleckiego w Wielkiej Brytanii w pierwszych 9 miesiącach 2024 w porównaniu do tego samego okresu 2023.
Więcej ciekawostek dotyczących samego Majonezu Kieleckiego przedstawiamy tutaj:
Dzieje WSP Społem Kielce
Historia firmy w tym miejscu zaczęła się ponad sto lat temu. 15 września 1920 roku ruszyła tutaj produkcja mydła. To historyczna data, uważana jest za narodziny Zakładów Wytwórczych Społem w Kielcach. Produkcja mydła rosła z roku na rok, ale równocześnie przedsiębiorstwo poszerzało swój asortyment o papierowe torby, opakowania, kartony czy świece stołowe. Sam zakład zaczął się także rozbudowywać. Przed II wojną światową ruszyła także produkcja:
- Octu Kieleckiego - od 1932 roku
- Musztardy Kieleckiej - od 1932
- wyrobów kosmetycznych i chemicznych
- bulionów, koncentratów i przypraw do ziół
- drożdży
- pasty do obuwia
- gilzy superzwijki do papierosów
Warto dodać, że w przypadku drożdży - małą, ale jak na ówczesne czasy nowoczesną linię produkcyjną - zakład uruchomił w maju 1939 roku. Pozwalała ona wytworzyć nawet 30 ton drożdży w ciągu miesiąca, co też było rekordowym wynikiem. Drożdże piekarskie prasowane cieszyły się ogromną popularnością.
W czasie wojny wspierali partyzantów
W czasie II wojny światowej niemiecki okupant znacząco zmniejszył zatrudnienie i produkcję w zakładzie. Przedsiębiorstwo wspierał natomiast działalność konspiracyjną, pomagały zaopatrywać miejscową ludność w produkty, fikcyjnie zatrudniało osoby działające w ruchu oporu. Także tu w czasie wojny przechowywano blisko pięć ton trotylu, który służył potem oddziałom partyzanckim. Niestety, wielu pracownikom i członkom załogi za swoją bohaterską i patriotyczną postawę straciło życie. Na budynku obecnego biura Społem znajduje się tablica z wyrytymi nazwiskami pomordowanych.
Pierwsze lata po zakończeniu wojny były dla zakładu bardzo trudne, ale później coraz bardziej odzyskiwał on renomę, w latach 50. posiadał wtedy jeden z najnowocześniejszych w Polsce wydziałów produkcji drożdży. W 1959 roku właśnie kieleckie przedsiębiorstwo, jako pierwsze w kraju, uruchomiło produkcję majonezu na skalę przemysłową. Praca nad stworzeniem receptury zaczęła się rok wcześniej, zajmowali się nią Zbigniew Zamojski oraz Janusz Cichocki. To był strzał w kulinarną dziesiątkę! Majonez Kielecki od początku cieszył się dużą popularnością wśród konsumentów. Tak pozostało do dziś. Drożdże czy mydło to już historia, ale Społem wspomina je z sentymentem.
Szykują potężną inwestycję
Wytwórcza Spółdzielnia Pracy Społem planuje rozbudowę hali produkcyjnej Majonezu Kieleckiego. Inwestycja pochłonie około 62 miliony złotych. Według zapowiedzi szefostwa fabryki, prace mają rozpocząć się w maju 2025 roku, planowo potrwają do 2027. Inwestycja pozwoli firmie jeszcze skuteczniej odpowiadać na zmieniające się potrzeby rynku, jednocześnie zachowując wysoką jakość i unikalny charakter produktu.
- Obecnie przygotowujemy teren pod inwestycję, musimy przenieść istniejącą infrastrukturę i zapewnić możliwości produkcyjne na starej hali i dopiero wtedy zaczniemy budowę nowej - zapowiada Adam Jamróz, prezes WSP Społem.
Więcej o tej inwestycji piszemy tutaj: