Na koniec grudnia 2023 roku Kielce miały nieco ponad 182 tysiące mieszkańców. Stolica województwa świętokrzyskiego, otoczona lasami i Górami Świętokrzyskimi, stanowi atrakcję dla turystów, którzy nie lubią zgiełku, zatłoczonych szlaków. Wiele miejsc w samych Kielcach jest znanych i rozpoznawalnych.
Symbole Kielc
Dla jednych symbolem jest rezerwat i amfiteatr Kadzielnia, dla innych Liroy czy Wzgórze Ya-Pa 3, prekursorzy rapu i hip hopu nad Silnicą. Są tacy, którzy o Kielcach najwięcej dowiedzieli się za sprawą piłki ręcznej i występów Iskry, Vive czy obecnie Industrii. Jeśli jesteśmy przy tematyce sportu, to inni kojarzą miasto z futbolistami Korony. Starsze pokolenie z rozrzewnieniem wspomina na przykład czasy świetności budowlanej Exbudu, a wiele osób z zagranicą wspomina swoje pobyty na wystawach i wydarzeniach w Targach Kielce.
Mniej znane ciekawostki o Kielcach i kielczanach
Każdy, w zależności jaką dziedziną się zajmuje i czym interesuje, będzie kojarzył Kielce i kielczan z innej strony. Niektóre fakty i ciekawostki dotyczące grodu nad Silnicą, jego mieszkańców czy ludzi, którzy stąd pochodzą, mogą jednak zaskoczyć - tak rodowitych "scyzoryków" jak i tych spoza Kielc. Wybraliśmy dziesięć z nich, dotyczą m.in. ludzi kultury, muzyki, polityki, sportu czy historii miasta.
Czy wiecie, że:
- Pierwszą kobietą - prezydentem Kielc - w historii nie jest obecnie urzędująca Agata Wojda. Od stycznia do lipca 1994 roku stanowisko to pełniła Jolanta Daniel. Była także m.in. dyrektorką Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach i radną miejską. Później współtworzyła w Świętokrzyskiem struktury Platformy Obywatelskiej. Pochodzi z Radomia.
- Piotr Kowalczyk, kielecki raper, występujący pod pseudonimem Tau, jest wnukiem Stefana Czekały, trenera piłkarzy ręcznych, który prowadził kielecki zespół na przełomie lat 60. i 70. minionego stulecia! Pod koniec minionego roku Tau nagrał utwór "Iskra", który dedykował naszym szczypiornistom oraz swojemu dziadkowi (on również wystąpił w teledysku do piosenki).
- W Kielcach urodziła się Agnieszka Dyk, która od piętnastu lat jest wokalistką zespołu Brathanki. Rodzinnie związana z Kakoninem w podkieleckiej gminie Bieliny. Aktualnie mieszka z rodziną w Krakowie.
- "Policjantki i policjanci" to popularny serial emitowany na antenie TV4. Kielczanka Magda Szczepanek gra Joannę Zielińską, jedną z funkcjonariuszek Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Akcja serialu toczy się właśnie w stolicy Dolnego Śląska. Związana z kieleckimi teatrami: imienia Stefana Żeromskiego oraz TeTaTeT.
- Słynny aktor kina akcji, urodzony w Belgii Jean Claude Van Damme (znany m.in. z filmów "Krwawy sport", "Kickboxer", "Legionista") gościł niegdyś w Kieleckim Klubie Karate Kyokushin (obecnie Kielecki Klub Karate Kyokushin Koronea), na zaproszenie jego prezesa, shihana Krzysztofa Borowca. Gwiazdor odwiedził dojo w stolicy województwa świętokrzyskiego ponad dwadzieścia lat temu.
- W Kielcach swój pomnik ma Miles Davis, słynny jazzman, wirtuoz trąbki. Zmarł w 1991 roku, dwadzieścia lat później doczekał się upamiętnienia w grodzie nad Silnicą, choć nigdy wcześniej tu nie gościł. Z taką inicjatywą wyszedł Kielecki Klub Jazzowy, rzeźbę wykonał miejscowy artysta Grzegorz Łagowski. Pomnik stoi przed Kieleckim Centrum Kultury, które co roku - razem z Targami Kielce - organizuje koncert "Memorial to Miles" ku pamięci muzyka.
- W miejscu, gdzie obecnie znajduje się stadion Korony Kielce (przy ulicy Ściegiennego) - dziś Exbud Arena - wiosną 1925 roku, powstało boisko piłkarskie. Inicjatorami byli działacze miejscowego Sokoła. Później wybudowano tu stadion nieistniejących już Błękitnych Kielce. Obecna arena w tym miejscu działa od 1 kwietnia 2006 roku. Futbol w tym konkretnym miejscu obecny jest więc już prawie sto lat!
- Piotr Arkadiusz Płoski, powstaniec styczniowy z lat 1863-64, sędzia, adwokat a także wydawca "Gazety Kieleckiej" był pradziadkiem Arkadiusza Płoskiego, matematyka i pierwszego po upadku komunizmu prezydenta Kielc, który pełnił tę funkcję przez trzy miesiące w 1990 roku (zmarł w 2024 roku).
- Z Kielc pochodzi Anna Józefina Lubieniecka, piosenkarka i kompozytorka, która w latach 2010-13 była wokalistką znanego zespołu muzycznego Varius Manx. Wcześniej wygrywała m.in. "Szansę na sukces" oraz konkurs Debiutów podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Była też solistką w zespole Piotra Rubika. Znana też jako artystka, występująca pod pseudonimem Lari Lu.
- Majonez Kielecki to najsłynniejszy produkt Wytwórczej Spółdzielni Pracy Społem. Inne znane to m.in. Musztarda Kielecka, Ocet Kielecki, Przysmak Świętokrzyski. Czy wiecie jednak o tym, że pierwszym wyrobem zakładu w latach 20. minionego stulecia było mydło gospodarcze. Jego produkcja wystartowała w 1920 roku, mydło w Społem wytwarzano jeszcze po II wojnie światowej.