Społeczna akcja „Pomniki dla Natury” została zainicjowana przez Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Dolina Kacanki” i Organizację Natura. Jej celem jest ocalenie kilkusetletnich drzew, monumentalnych kamieni, skał oraz urokliwych miejsc.
- Powstaną wszędzie tam, gdzie znajdziemy stosowne obiekty i będziemy mogli je formalnie zgłosić i uzyskać akceptację samorządów, bo to one są uprawnione do tego, żeby ustanawiać te pomniki - mówi Zbigniew Walenciak koordynator akcji z Ligi Ochrony Przyrody w Kielcach.
Na terenie 23 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu ustanowiono 522 pomniki przyrody, w tym głównie pojedyncze drzewa, lecz także skałki, źródła oraz inne ciekawe obiekty przyrodnicze.
- Świętokrzyska przyroda skorzysta na tym, bo na terenach leśnych będą wyszukane pomniki przyrody. Będą to ciekawe okazy pod względem przyrodniczym, ale też historycznym. Pomniki przyrody, które spełniają pewne kryteria będą zgłaszane do poszczególnych gmin. Pomnikiem przyrody może zostać drzewo, ale nie tylko, które w zależności od gatunku ma pewne wymiary, jeśli chodzi o obwód, wysokość, lub bardzo ciekawe - tłumaczy Andrzej Matysiak dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Najsłynniejszym pomnikiem przyrody jest dąb Bartek, który rośnie na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Zagnańsk. Stale we współpracy z organizacjami przyrodniczymi i samorządami powstają nowe pomniki przyrody. W 2020 roku, 4 przyrodnicze pomniki ustanowiono w Nadleśnictwie Daleszyce.
- Ziemia Świętokrzyska jest naznaczona przyrodniczymi okazami. Podpisanie szerokiego porozumienia przez instytucje oraz społeczników pozwoli przyszłym pokoleniom docenić wartości przyrodnicze w naszym regionie – mówi Marek Jońca członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.