Prezes Korony Kielce Łukasz Jabłoński

i

Autor: Piotr Stańczak - - Dobro Korony i jej Kibiców było i jest dla mnie najważniejsze. Jeśli ktoś w to wątpi to jest mi zwyczajnie przykro - wyjaśnia prezes Korony Łukasz Jabłoński.

O tym się mówi!

Awantura wokół Korony Kielce! Przewodniczący Rady Nadzorczej stracił stanowisko, pod adresem prezydenta Bogdana Wenty sypią się gromy

2024-02-23 16:31

Dużo zamieszania wywołały zmiany w Radzie Nadzorczej Korony Kielce S.A! Nadzwyczajne Zgromadzenie Akcjonariuszy odwołało z funkcji przewodniczącego Piotra Dulnika. To był początek medialno-politycznej burzy!

Prezes Korony Kielce Łukasz Jabłoński (na zdjęciu powyżej) poinformował na portalu X (dawniej Twitter) o rozstrzygnięciach jakie podjęło Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.

Prezes Korony: targają mną emocje...

- W jego trakcie podjęto uchwały: odwołanie z funkcji Prezesa Rady Nadzorczej Pana Piotra Dulnika, odwołanie członka Rady Nadzorczej Pana Jakuba Kilarskiego, powołanie Prezesa Rady Nadzorczej (nowa osoba), powołanie wiceprezesa Rady Nadzorczej (nowa osoba), powołanie członka Rady Nadzorczej (nowa osoba). W konsekwencji podjętych uchwał Pan Piotr Dulnik złożył rezygnację z funkcji członka Rady Nadzorczej Korona S.A. - napisał prezes Korony.

- W tym momencie targają mną zbyt duże emocje, dlatego nic więcej nie napiszę… - dodał Łukasz Jabłoński.

Po kilku godzinach Jabłoński zapewniał, także na portalu X: - Dobro Korony i jej Kibiców było i jest dla mnie najważniejsze. Jeśli ktoś w to wątpi to jest mi zwyczajnie przykro. Rozwiązań na podjętę przeze mnie decyzje o starcie jest mnóstwo i to takich, które w żaden sposób nie zaszkodzą Koronie - napisał prezes, dziękując jednocześnie wszystkim za wsparcie.

Lakoniczny komunikat władz miasta

Sprawa odbiła się szerokim echem w mediach, wśród wielu lokalnych polityków (w tym również kandydujących na fotel prezydenta miasta) ale również kibiców "żółto-czerwonych", którzy sprzeciwiają się temu, aby politycy decydowali o obsadzie władz klubu. O wywołanie zamieszania wiele osób obwinia prezydenta Kielc Bogdana Wentę. Władze miasta nie komentują jednak szeroko sprawy, ograniczyły się do lakonicznego komunikatu, przesłanego w piątek do mediów.

- W czwartek 22 lutego 2024 r. odbyło się Walne Zgromadzenie akcjonariuszy spółki Korona Kielce SA., podczas którego odwołano z funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej Pana Piotra Dulnika pozostawiając go jednocześnie w składzie Rady jako Członka. Rezygnacja Pana Dulnika z członkostwa w Radzie jest jego osobista decyzją, której Miasto nie będzie komentowało. Niemniej Prezydent wyraził uznanie i podziękowania dotychczasowemu Przewodniczącemu za jego działalność w Radzie - czytamy w komunikacie, który przesłał Łukasz Januchta, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Władze Kielc jednocześnie poinformowały, że kwestie powoływania i odwoływania Prezesa Zarządu Korony znajdują się w kompetencjach Rady Nadzorczej, więc Miasto nie będzie zajmowało stanowiska w tej sprawie.

Rezolucja radnych Kielc w sprawie Korony

Takowe przygotowała natomiast Rada Miejska. W rezolucji, jaka też trafiła do mediów, czytamy: - My, radni miasta Kielce, zwracamy się w imieniu mieszkańców, którzy powierzyli nam mandat do reprezentowania ich interesów, do Prezydenta Miasta Kielce, Bogdana Wenty, o zaprzestanie dokonywania zmian personalnych w Korona Kielce S.A. do zakończenia trwającej kadencji samorządu terytorialnego. Tak impulsywne i nieoczekiwane działania, jak wymiana prawie całej rady nadzorczej Korona Kielce S.A., a także planowane zmiany osobowe w zarządzie spółki, mogą prowadzić do destabilizacji w działalności spółki, wszechobecnego chaosu czy fali kolejnych odejść z klubu osób odpowiedzialnych za marketing, administrację, sport, czy finalnie nawet sztabu szkoleniowego - czytamy w rezolucji, jaką dostaliśmy od jednego z radnych, Marcina Stępniewskiego z Prawa i Sprawiedliwości.

Radni zwracają uwagę na to, że podejmowane teraz decyzje personalne mogą negatywnie wpłynąć zarówno na rozmowy władz klubu ze sponsorami jak również wynik sportowy Korony w ekstraklasie. - Jest ona w trakcie walki o utrzymanie w Ekstraklasie, co gwarantuje spółce miliony złotych z praw telewizyjnych, na co nie można liczyć w niższej klasie rozgrywkowej - podają radni.

Radni nie akceptują drastycznych zmian

Samorządowcy miasta zaznaczają, że Korona Kielce wychodzi z kryzysu, który narósł w czasach poprzedniego zarządu, zaś obecne działania władz klubu mają na celu dalszą stabilizację finansową i organizacyjną.

- Ostatnie zmiany w radzie nadzorczej klubu, przeprowadzone przez władze miasta, budzą obawy co do ich bezpośrednich skutków dla dalszej strategii i kierunków rozwoju Korony. Te wszystkie czynniki powodują, że tak drastyczne zmiany zaraz przed końcem kadencji, w tak ważnym momencie dla klubu, są nie tylko nieakceptowalne, ale mogą wpłynąć negatywnie na jego bieżące funkcjonowanie oraz sytuację finansową, która i tak nie jest łatwa - piszą radni.

Kandydaci na prezydenta komentują

- Piotr Dulnik to wybitnej klasy menedżer, a zarazem reprezentant głównego sponsora klubu, czyli Suzuki Motor Poland. Związany także emocjonalnie z Koroną Kielce na dobre i na złe. Niezłomnie wspierał "Złocisto Krwistych" nawet w sytuacji spadku do 1. ligi rozgrywkowej. Jego dymisja jest wielką stratą dla Korony Kielce i jednocześnie powodem do radości w klubach konkurencyjnych - napisał na Facebooku radny miejski Kamil Suchański, kandydat na prezydenta.

Agata Wojda, kandydująca na stanowisko prezydenta, która jeszcze w ubiegłym roku była zastępczynią Wenty, skomentowała całą sytuację.

- Decyzja o odwołaniu Pana Piotra Dulnika, głównego sponsora klubu i prezesa spółki Suzuki Motor Poland z funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej Korony S.A. i w konsekwencji jego całkowita rezygnacja, jest bardzo niepokojącą informacją dla przyszłości klubu. Jeśli nie chcemy, żeby politycy fundowali w klubach sportowych personalne trzęsienia ziemi, doprowadźmy do sytuacji, w której miasto nie będzie miało w klubie większościowego pakietu akcji. Marzy mi się, żeby prezesa Korony wybierali kibice, którzy są jednocześnie akcjonariuszami klubu - napisała Agata Wojda na Facebooku.

- Prezydent Wenta jest mistrzem w strzelaniu "samobójów", w dodatku robi to w najgorszym wydaniu.  To co dziś wydarzyło się w Korona Kielce nie niesie nic dobrego dla klubu. Jestem umówiony na rozmowę z prezesem Jabłońskim, a niebawem więcej informacji o Koronie - komunikował na Facebooku radny miejski Maciej Bursztein, również ubiegający się o stanowisko prezydenta.

Niejako w tle awantury o zmiany w radzie nadzorczej spółki toczą się przygotowania Korony do meczu z Legią Warszawa w PKO BP Ekstraklasie. Spotkanie na Suzuki Arenie w Kielcach odbędzie się w niedzielę 25 lutego, początek o godzinie 17.30.

Czytaj również:

Świętokrzyskie. Doping kieleckich kibiców na meczu Korona Kielce - ŁKS Łódź