Z bezpłatnych szczepień przeciw grypie może skorzystać spora grupa osób. Są to przede wszystkim seniorzy, którzy ukończyli 75 rok życia, medycy, farmaceuci i osoby pracujące w placówkach medycznych. Ale i nie tylko. Są to również pacjenci m.in. zakładu opiekuńczo-leczniczego, hospicjum stacjonarnego lub domowego, czy oddziału medycyny paliatywnej oraz osoby pracujące w przedszkolu i w szkole.
Na szczepienie przeciw grypie nie ma skierowań, wystarczy umówienie terminu wizyty w punkcie szczepień. (Nie ma zapisów przez system e-rejestracji, termin wyznacza punkt szczepień podczas kontaktu z pacjentem).
Z bezpłatnych szczepień przeciw grypie mogą skorzystać również mieszkańcy Kielc, którzy ukończyli 55 lat. To w ramach programu realizowanego corocznie, od 2006 roku przez miasto Kielce. Może z niego skorzystać około 10 tys. osób.
Osoby, które ukończyły 55 lat i chcą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw grypie mogą kontaktować się z przychodniami realizującymi program. To one są odpowiedzialne za dokonywanie zapisów, wykonywanie szczepień oraz dostarczenie szczepionki. W programie nie obowiązuje rejonizacja. Pacjent może zostać zaszczepiony w każdej przychodni, która włączyła się do programu.
Rocznie z budżetu Miasta na realizację programu przeznaczonych zostanie kilkaset tysięcy złotych. Przewiduje się, że łącznie w latach 2021-2024 przeciw grypie zaszczepionych zostanie ok. 40 tys. kielczan.