Nawałnice w Wielkopolsce i na Mazowszu
Dość intensywna burza przeszła nad województwem wielkopolskim (w miejscowościach: Miejska Górka, Koźmin Wielkopolski, Książ i Środka Wielkopolska, Szklarka Śląska, Odolanów, Kościelna Wieś), tam występowały strefy ulewnego deszczu.
Jak informowali na Facebooku Polscy Łowcy Burz, groźne nawałnice przechodziły w okolicach Warszawy i na Mazowszu, przynosząc liczne zalania i podtopienia, które wystąpiły m.in w Warce. Pojawiły się także leje kondensacyjne zaobserwowane z dzielnicy Włochy czy powiatu grójeckiego.
Czytaj więcej:
- Chmura w kształcie leja pod Grójcem! Co oznacza to pogodowe zjawisko?
- Burza szalała nad Warszawą. Pojawił się zalążek trąby powietrznej! Wiele posesji zalanych
Aktywne i mocno uwodnione komórki burzowe, przechodziły także na południowym zachodzie kraju, wzdłuż granic, na Podlasiu (Szczuczyn, Stawiski), na Warmii i Mazurach i w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego.
Polscy Łowcy Burz alarmują
Ulewne opady deszczu i gradu (o średnicy do 2,5 centymetrów) wystąpiły w Poznaniu, w tamtejszej dzielnicy Wilda. Podobna sytuacja miała miejsce w Zachodniopomorskiem, w miejscowości Banie (powiat gryfiński). Trudna sytuacja jest także w okolicach Myśliborza czy Słubic.
- Burzom miejscami towarzyszy też grad, na ogół o średnicy do dwóch centymetrów, ale może spaść też nieco większy. Nadal możliwy jest rozwój kolejnych lejów kondensacyjnych bądź ewentualnie krótkotrwałej i słabej trąby powietrznej - informują Polscy Łowcy Burz.
- Silne burze z ulewnymi opadami deszczu przechodzą również przez rejon Skwierzyny (woj. lubuskie) oraz Kędzierzyna-Koźla (woj. opolskie) - dodają.
Fronty burzowe w niedzielę 2.06.2024
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje natomiast o burzach przechodzących w rejonie od Pisza, przez Ełk, Olecko po Gołdap na Warmii i Mazurach.
- Kolejna strefa burz z ulewnym deszczem rozwinęła się od Starogardu Gdańskiego, przez Poznań i Leszno, po rejon Lubina. Punktowo występuje tam grad, a natężenie opadów, szczególnie w rejonie Poznania wynosi około 13-15 mm/10 minut, a sumy godzinowe około 30 milimetrów. Takie opady, szczególnie w obszarze zurbanizowanym, będą skutkować zalaniami i lokalnymi podtopieniami - przekazuje IMGW.
Prognozy na noc z 2 na 3 czerwca
Kolejne burze rozwijają się w rejonie Płońska i Wyszkowa na północy województwa mazowieckiego. Meteorolodzy przewidują, że burze zaczną słabnąć dopiero po godzinie dwudziestej.
- W nocy z niedzieli na poniedziałek (2-3 czerwca) zachmurzenie duże, w drugiej połowie nocy miejscami rozpogodzenia. Przelotne opady deszczu, miejscami burze. Wysokość opadów w czasie burz wyniesie miejscami do 15 milimetrów. Przy rozpogodzeniach w drugiej połowie nocy miejscami mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.