Rozrywka

Była modelką i gwiazdą muzyki dance! Co dziś robi Monika Kolankiewicz? Wideo i galeria zdjęć

2024-06-15 11:26

W latach 90. minionego stulecia polska muzyka dance miała wielu swoich fanów, królowała na dyskotekach i koncertach. Monika Kolankiewicz była wokalistką w zespole Mix Age, z powodzeniem startowała też w konkursach miss. Co robi dziś?

"Wiruje świat", "Coraz mniej", "Dworzec", "Rasputin" - te oraz wiele innych utworów zespołu Mix Age podbijały serca fanów w latach 90. Dyskoteki, koncerty, festyny czy inne imprezy - bawiły się przy nich tłumy. Muzyka, wzorowana na eurodance, do dziś pozostaje we wspomnieniach, zwłaszcza pokolenia dzisiejszych 40- i 50-latków.

Monika Kolankiewicz - miss, modelka i gwiazda dance

Jeśli chodzi o Mix Age, furorę robiła w nim piękna, czarnowłosa wokalistka Monika Kolankiewicz. Co dziś robi dawna piosenkarka i modelka, jak wspomina złote czasy polskiego dance?

- Cała moja przygoda ze sceną zaczęła się w 1992 roku (Kolankiewicz miała wtedy niespełna 17 lat - przyp. PSta) od konkursu na Festiwalu Tańca Disco w Płocku. Zajęłam tam pierwsze miejsce. Potem od 1993 roku, przez dwa lata brałam udział w różnych w pokazach mody. Jeszcze w tym samym roku w grudniu zdobyłam tytuł Miss Foto w ogólnopolskim finale Miss Nastolatek w Łodzi. Przygoda z wyborami tak mi się spodobała, że już w marcu 1994 roku zakwalifikowałam się do finału Miss Mazowsza. Tam zdobyłam tytuł I Wicemiss i Miss Publiczności. Zawsze uwielbiałam scenę i czułam się na niej jak rybka w wodzie - opowiada Monika Kolankiewicz.

Była wokalistka pochodzi z Płocka, w młodości inspirowała się różnymi muzykami, m.in. Dr. Albanem, Black Boxem, grupą Technotronic, Ace of Bace, Snap i polskimi wykonawcami: Liroyem, Stachurskym, zespołami Varius Manx, De Su, De Mono, Norbim.

Tańczyła do teledysków na kasetach VHS

W latach 90-tych tak naprawdę nie było za dużo programów muzycznych i nie każdy posiadał antenę satelitarną, gdzie można było oglądać chociażby stację MTV, w tamtym czasie najlepszą i oferującą dobrą muzykę. Miałam znajomego który nagrywał mi teledyski muzyki pop, dance, hip hop oraz inne. Niestety to nie były jeszcze czasy tabletów, komórek. Teledyski były nagrywane wówczas na kasety VHS. Uwielbiałam podpatrywać i uczyć się jednocześnie choreografii z tych nagrań - wspomina z sentymentem dawna piosenkarka.

Jak dodaje, ćwiczyła w domu podpatrując układy taneczne nagrane na teledyskach. Zamykałam się w swoim małym pokoju i bardzo dużo tańczyła. - Nikt z mojej rodziny nie wiedział jak tańczę oprócz moich starszych sióstr, Agnieszki i Doroty - śmieje się artystka. 

Królowa piękności trafiła do Mix Age

- Moja przygoda z Mix Age zaczęła się od ogłoszenia które usłyszałam w radiu. Byłam na etapie szukania jakiegoś zarobku, więc zadzwoniłam. W latach 90-tych bardzo ciężko było znaleźć pracę. Zadzwoniłam i umówiłam się i okazało się, że wokalista z Mix Age, Tomek to moja rodzina. Pracował w Radiu Zet i prowadził program Polacy za granicą. Szybko przeszłam eliminacje i tak zostałam w zespole - wspomina była wokalistka Mix Age. 

Moim wielkim marzeniem było wystąpić w teledysku. Szybko się spełniło i już 1996 roku teledysk pojawił się w programie Disco Relax w Polsacie oraz Dance World - kontynuuje Monika Kolankiewicz.

Listy od fanów jako pamiątka

Mix Age zaczął koncertować prawie w całej Polsce. Grupa zdobywała popularność, choć pod względem promocji i kontaktów z fanami, były to całkiem inne czasy niż obecnie. Bez internetu, wszechobecnych mediów społecznościowych.

- To były piękne czasy. Mieliśmy bardzo dużo fanów którzy pisali do nas listy papierowe. Na niektóre z nichodpisywałam ale niestety nie byłam w stanie na wszystkie odpisać. Parę tych listów zachowałam sobie na pamiątkę i mam je do dzisiaj - opowiada Monika Kolankiewicz.

Muzyka dance w Polsce na dłuższą metę "nie przebiła się" w mediach, nie była aż tak bardzo popularna. Dziś wiele osób myli ją z disco polo, choć są to nieco odmienne gatunki. Jak wspomina dawna wokalista Mix Age, po kilku latach występów zespół rozpadł się a każdy z muzyków poszedł, jak to się potocznie określa, w swoją stronę.

Monika Kolankiewicz obecnie

Fani, którzy odtwarzają dawny, polski dance lat 90. w internecie, pytają, jak ułożyły się losy Moniki Kolankiewicz?

- W latach 2016-18 byłam tancerką w zespole Płockim. Obecnie pracuję w biurze w jednej z firm zajmujących się sprzedażą między innymi sprzętem Hi-Fi ale moją wielką miłością i pasją zawsze jest ibędzie muzyka i taniec - opowiada artystka. Monika Kolankiewicz jest wdową, ma 24-letnią córkę, która też kocha tańczyć. W ubiegłym roku skończyła studia z dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Bydgoszczy.

Monika Kolankiewicz wiele dawnych koncertów i teledysków Mix Age udostępnia na kanale YouTube. Fani słuchają i również dzielą się wspomnieniami z lat swojej młodości, ale nie brak też młodszych, którzy odkrywają uroki dawnego dance.

Polskie hity dyskotek lat 90. i początku XXI wieku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 10
Który muzyk jest wykonawcą piosenki "Love song for Halina"?