Coraz więcej seniorów dorabia do emerytury

i

Autor: Materiały prasowe ZUS

Finanse

Więcej seniorów dorabia do emerytury. W Świętokrzyskiem co dziesiąta osoba podejmuje pracę

2024-07-29 11:12

Liczba czynnych zwodowano seniorów, od kilku lat stale rośnie. W 2018 roku w całym kraju pracujących emerytów było 747 tysięcy a pod koniec 2023 roku 854 tysiące. Jak pod tym względem wygląda sytuacja w województwie świętokrzyskim.

- W województwie świętokrzyskim w 2018 roku na 1000 seniorów z prawem do emerytury 95 w dalszym ciągu kontynuowało zatrudnienie. W całym kraju to 131 osób. W 2023 roku liczba aktywnych zawodowo emerytów z prawem do świadczenia wzrosła i wyniosła odpowiednio 107 osób na każde 1000 emerytów w regionie i 136 zatrudnionych w całym kraju – informuje biuro prasowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Emeryci dorabiają

Wśród pracujących emerytów na koniec ubiegłego roku przeważały kobiety i stanowiły 57,8 procent spośród zatrudnionych seniorów. Ponad 96 procent to osoby w wieku 60-65 lat i więcej. Średni wiek pracujących emerytów wyniósł 67 lat i 3 miesiące. Dla mężczyzn było to 68 lat i 9 miesięcy, dla kobiet – 66 lat i 1 miesiąc.

W gronie zatrudnionych emerytów największą grupą są osoby pracujące na umowę o pracę, stanowią one 39,1 procent ogółu tej zbiorowości. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność to 29,3 proc., a osoby pracujące na umowę zlecenia – 25,7 procent.

Praca już nie jest obowiązkiem

- Pracownicy w wieku emerytalnym stanowią bardzo cenne źródło wiedzy. Ich doświadczenie zawodowe sprawia, że pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają w swoich zespołach tak doświadczoną kadrę. Poza tym dla samych pracowników świadomość, że chcą, a nie muszą pracować, sprawia, że praca jest dla nich przyjemnością, a nie obowiązkiem – dodaje biuro prasowe ZUS.

Najwięcej pracujących emerytów zatrudnianych jest u płatników świadczących usługi związane z opieką zdrowotną i pomocą społeczną. Stanowią oni 15,6 procent pracujących emerytów. Kolejny najczęściej zatrudniający seniorów sektor naszej gospodarki, to działalność związana z handlem hurtowym i detalicznym, naprawą pojazdów samochodowych i motocykli -13,6 procent.

Pracujący emeryci. Zobacz dane z województw

Liczba pracujących seniorów podlegających, chociaż ubezpieczeniu zdrowotnemu w kraju stanowi 13,6 procent spośród osób, które uzyskały prawo do emerytury. Najwięcej z nich zamieszkuje województwa:

  • mazowieckie (16,3 proc.),
  • wielkopolskie (15,2 proc.)
  • śląskie i dolnośląskie (po 14,8 procent).

Najmniej dorabiających jest w województwie podkarpackim (8,9 proc.). W Podlaskiem 12,1 proc. emerytów w dalszym ciągu kontynuuje zatrudnienie.

QUIZ. Rozpoznajesz te miejsca w Kielcach i Świętokrzyskiem? Odpowiedz, co znajduje się na zdjęciu

Pytanie 1 z 10
Fragment jakiej ulicy w Kielcach widzisz na tym zdjęciu?
Rozpoznajesz te miejsca w Kielcach i Świętokrzyskiem? (1)