Boże Narodzenie obfituje w różne tradycje, kultywujemy je także dziś, w naszych domach i rodzinach, choć może już nieco mniej i rzadziej niż za czasów naszych przodków. Niektóre zwyczaje przetrwały i - nawet jeśli ich nie obchodzimy - to je znamy i traktujemy z sentymentem czy przymrużeniem oka.
W co wierzyli nasi przodkowie w czasie Bożego Narodzenia?
Mieszkańcy dawnej Kielecczyzny, szczególnie wsi, przywiązywali wagę do różnych zwyczajów, zachowań akurat w czasie Wigilii oraz Bożego Narodzenia. Wierzyli bowiem w to, że mają one znaczenie dla przyszłości gospodarstwa, rodziny w zbliżającym się już nowym roku. Niektóre zachowania zwiastowały powodzenie, innych unikano jak ognia, aby nie ściągać na siebie i bliskich różnych nieszczęść. Dużo wróżb, zwyczajów dotyczyło spraw matrymonialnych ale także urodzaju (bądź jego braku) plonów w gospodarstwie.
Niektóre pewnie dziś budzą śmiech czy wielkie zdziwienie, inne potraktujemy z sympatią i ciekawością. Pomysłowość naszych przodków akurat tuż przed Bożym Narodzeniem była - to trzeba przyznać - duża! Przygotowując quiz korzystaliśmy z materiałów, które udostępniły w internecie: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Muzeum Wsi Kieleckiej.
Dawne Boże Narodzenie na Kielecczyźnie. Rozwiąż quiz
Sprawdźcie swoją wiedzę - czy znacie dawne zwyczaje świąteczne kultywowane na Kielecczyźnie, w różnych częściach regionu, choć pewnie nieobce także mieszkańcom innych części Polski? Uwaga - quiz składa się z dziesięciu pytań, w każdym do wyboru są cztery odpowiedzi, ale tylko jedna jest prawidłowa!
Startujemy!
Świąteczne iluminacje w centrum Kielc - zobacz galerię zdjęć poniżej.