Majonez Kielecki to słynny produkt, który znają pokolenia smokoszy. Znany jest nie tylko w Polsce.
Majonez Kielecki. Ciekawostki i liczby
Dzień Majonezu Kieleckiego ustanowiony został na 15 września i jest idealną okazją do tego, by świętować wspólnie z Wytwórczą Spółdzielnią Pracy "Społem" w Kielcach i najwierniejszymi konsumentami kochającymi markę. Tego dnia producent zachęca nie tylko do delektowania się potrawami z tym dodatkiem (w tym dniu to wręcz obowiązkowe), ale i do poznania kilka majonezowych ciekawostek i liczb - zapowiada Wytwórcza Spółdzielnia Pracy "Społem" Kielce.
Jak podaje strona internetowa magistratu, roczna produkcja majonezu wystarczyłaby, by zapewnić 400 dużych cystern samochodowych, a także 10 typowych basenów o długości około 25 metrów.
Jak informuje WSP Społem – gdyby ułożyć jeden na drugim wszystkie słoiczki Majonezu Kieleckiego wyprodukowane w ciągu jednego roku, można by sięgnąć stacji kosmicznej ISS krążącej wysoko ponad naszymi głowami… i to aż 10-krotnie.
Majonezu Kieleckiego produkuje się rocznie tyle, ile waży… 2000 słoni, 57 płetwali błękitnych, czyli największych zwierząt świata, a także… osiem Mamutowców olbrzymich, czyli rekordzistów wśród drzew.
A gdyby tak ułożyć wszystkie wyprodukowane w rok słoiki Majonezu Kieleckiego obok siebie? Można by nimi obstawić całą granicę Polski i uzyskać jeszcze 500 km zapasu, lub zmienić kontynent i wyruszyć z Kielc do… Casablanki w Maroku. Łańcuch słoiczków Majonezu Kieleckiego mógłby także połączyć wybrzeże Wielkiej Brytanii i Kanady.
Święto Majonezu Kieleckiego. Będą upominki
Społem Kielce zawsze w pierwszej połowie września organizuje Dni Majonezu Kieleckiego, aby promować jeden ze swoich słynnych produktów. Na rynku pojawił on się po raz pierwszy w 1959 roku. - Co ciekawe, kilka lat później to właśnie na jego podstawie powstała tzw. Polska Norma Majonezu. Zgodnie z ustnymi informacjami, przekazanymi następcom przez ówczesnych pracowników jego seryjną produkcję rozpoczęto „w połowie września”. Nieprzypadkowo zatem data 15 września została wybrana przez Organizatora do świętowania Dnia Majonezu Kieleckiego - informuje jego producent.
Przepisy na przysmaki z Majonezu Kieleckiego
Przepisy z jego dodatkiem przekazywane są z pokolenia na pokolenie i często stanowią rodzinną, pilnie strzeżoną kulinarną tajemnicę. Sos ten doskonale sprawdza się jako baza do sałatek, kanapek, zapiekanek czy jajek. Jest także nieodłącznym elementem wszelkiego typu dressingów. Wielu z nas nie wyobraża sobie tradycyjnych, świątecznych dań bez niego. Nie każdy jednak wie, że majonez można wykorzystać także do… wypieków, a dodanie niewielkiej ilości do ciasta nadaje mu puszystości i wilgotności.
W składzie tego niezwykle popularnego smakołyku znajdziemy wyłącznie najwyższej jakości składniki, nie ma za to barwników, ulepszaczy smaku czy konserwantów. Z biegiem lat na rynku pojawiły się także nowe, innowacyjne wersje Kieleckiego na przykład:
- roślinny, z czosnkiem
- z wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, znany jako Omega-3
- z mniejszą ilością tłuszczów i cukrów, czyli tzw. lekki
Obchody Dnia Majonezu Kieleckiego
Jak dowiedzieliśmy się w dziale marketingu Społem Kielce, nie będzie z tej okazji żadnej otwartej imprezy czy wydarzenia.
Obchody przybrały inną formę - od 11 do 17 września w mediach społecznościowych (na Facebooku oraz Instagramie) Majonezu Kieleckiego pojawiają się różne informacje, ciekawostki związane z tym produktem, będą także przepisy na różne przysmaki z udziałem majonezu ze stolicy regionu. To okazja do tego, aby wymienić się nimi w postach oraz komentarzach. Producent majonezu szykuje dla wybranych fanów drobne upominki.
Majonez Kielecki także dla... zwierząt
- Warto wiedzieć, że Majonezem Kieleckim zajadają się nie tylko ludzie, lecz także zwierzaki. Najstarszy polski majonez na stałe gości w menu podopiecznych wrocławskiego ZOO – zatapia się w nim tabletki dla niedźwiedzich rekonwalescentów (którzy nie chcą przyjmować leków w tradycyjnej formie). Niedawno też Majonez Kielecki Roślinny dołączył do akcji ratowania zagrożonych futrzaków – 1% ze sprzedaży wspomnianego produktu wspiera ochronę lemurów na Madagaskarze. Można by rzec: każda zjedzona więc łyżeczka to realna pomoc – i to dosłownie! W zeszłym roku WSP Społem ratowało w ten sposób pszczoły, wspierając działania związane z nasadzeniami roślin nektarodajnych - informuje Społem Kielce.
Majonez Kielecki pomaga walczyć z rakiem!
Jednak to nie wszystko. Niespełna miesiąc temu Majonez Kielecki pojechał z ekipą Gazowanego Wazonu do Portugalii, by pomagać dzieciom z domów dziecka, a pod koniec lipca wsparł piknik zdrowia, w którym walczył z rakiem. To tylko garstka z działań, które aktywnie prowadzi Zarząd WSP Społem po to, by być blisko ludzi i ważnych dla nich tematów.