Dzień Żołnierzy Wyklętych w Kielcach nie miał hucznej oprawy przez ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Z tradycyjnego programu obchodów zostało jedynie składanie kwiatów w miejscach pamięci. Przedstawiciele władz, wojska i kombatantów byli na cmentarzu na Piaskach, w miejscu zwanym „Kielecką Łączką”. Wieńce złożono także przed pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze Żeromskiego w centrum Kielc i przy dawnym więzieniu przy ulicy Zamkowej.
Prace będą przyjmowane do końca marca.
Polecany artykuł:
Dla mieszkańców miasta wystawę przygotowała kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej. Na wspomnianym już skwerze Żeromskiego pojawiły się plansze z krótkimi opowieściami o powojennym podziemiu antykomunistycznym. Historycy skupili się na działaczach, którzy byli obecni na terenie Kielecczyzny. Kieleckie biuro IPN zaprasza młodzież do udziału w konkursie plastycznym.
- Głównym celem jest upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych i kultywowanie pamięci o nich. Zadaniem konkursowym jest zaprojektowanie pocztówki. Praca powinna odwoływać się do jakiegoś wydarzenia historycznego, konkretnej postaci, symbolu czy własnych refleksji. Pocztówka ma mieć wyraz artystyczny – mówi Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca kierownika IPNu w Kielcach.