Dla młodzieży, uczestniczącej w projekcie „Dziś uczeń – jutro student”, zaplanowano m.in. zajęcia z niestandardowego doradztwa zawodowego, zajęcia praktyczne na uczelniach wyższych (m. in. laboratoria, warsztaty, wykłady itd.), ponadto zajęcia z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz z języka angielskiego specjalistycznego, a także warsztaty z efektywnego uczenia się.
- Liczymy na to, że projekt pozwoli maturzystom poprawić swoją wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych i tym samym zakwalifikować się do naszych uczelni. Istotne jest to, że zajęcia dla maturzystów będą odbywały się bezpłatnie. Stwarza to szansę uczniom, w których domach nie ma środków na dodatkowe lekcje i zajęcia – mówił rektor Politechniki Świętokrzyskiej profesor Zbigniew Koruba.
Dodatkowo w projekcie z funduszy europejskich organizowane będą cykliczne festiwale nauki i techniki w Politechnice Świętokrzyskiej i Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, pikniki naukowe w wybranych powiatach, konkursy przedmiotowe, konkurs o platynowy indeks Politechniki, wizyty studyjne i branżowe dla uczniów w firmach, wdrażających innowacyjne technologie, a także wyjazdowe szkolenia edukacyjne.
- Projekt „Dziś uczeń – jutro student” to nie tylko ogromna szansa na wzrost liczby studentów na kierunkach technicznych w naszym regionie – w strategicznej perspektywie kilku dalszych lat celem jest zasilenie świętokrzyskiego rynku pracy przez znaczną liczbę dobrze wykształconych fachowców – komentuje Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Projekt rusza we wrześniu i potrwa do czerwca 2027 roku.