Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Uczeń, który nie zgłosi się do niego w wyznaczonym terminie, powtarza ostatnią klasę szkoły podstawowej oraz przystępuje do egzaminu w następnym roku.
Egzamin ósmoklasisty 2023. Jakie przedmioty zdają uczniowie?
Egzamin ósmoklasisty zawiera zadania otwarte i zamknięte. Egzamin nie ma progu zaliczenia, nie można go nie zdać. Wynik, jaki osiągnie uczeń nie ma też wpływu na ukończenie szkoły podstawowej.
Ósmoklasiści będą zdawali pisemny egzamin z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Ci, którzy z przyczyn losowych nie będą mogli przystąpić do sprawdzianów w majowym terminie głównym, mogą pisać go w dodatkowym, w czerwcu (terminy podajemy poniżej). Standardowy czas pisania egzaminu zależy od danego przedmiotu, może on zostać przedłużony dla tego ucznia, który posiada zdrowotne dysfunkcje.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty mają być ogłoszone 3 lipca tego roku, szkoły otrzymają zaświadczenia oraz informacje 6 lipca. Nad przebiegiem egzaminu w województwie świętokrzyskim czuwa Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi. W Kielcach mieści się jej delegatura.
Egzamin ósmoklasisty 2023. Termin główny
- Język polski - 23 maja (wtorek), początek o godzinie 9.00
- Matematyka - 24 maja (środa), 9.00
- Język obcy nowożytny - 25 maja (czwartek), 9.00
Egzamin ósmoklasisty 2023. Czas trwania
- Język polski - standardowy czas 120 minut
- Matematyka - 100 minut
- Język obcy nowożytny - 90 minut
Egzamin ósmoklasisty 2023. Termin dodatkowy
- Język polski - 12 czerwca, godzina 9.00
- Matematyka - 13 czerwca, godzina 9.00
- Język obcy nowożytny - 14 czerwca, godzina 9.00