Geopark Świętokrzyskie UNESCO

i

Autor: UM Kielce

Geopark Świętokrzyski rozkwitnie turystycznie? Geologiczny park z certyfikatem UNESCO

2021-04-23 11:24

UNESCO zatwierdziło osiem nowych Światowych Geoparków UNESCO. Wśród nich znalazł się Geopark Świętokrzyski, który zabiegał o to od czterech lat.

Geopark Świętokrzyski obejmuje gminy Kielce, Chęciny, Morawica, Nowiny oraz Piekoszów. Wyróżnienie w skali światowej przyznane zostało za sprawą unikatowych rezerwatów przyrody nieożywionej. Chodzi tutaj o znane w całym kraju Jaskinię Raj, kielecką Kadzielnię, Górę Miedzianka, czy liczne kamieniołomy będące świadectwem historii ziemi.

- To historyczny moment dla całego naszego regionu. Geopark to praca zbiorowa wielu osób, instytucji i organizacji z różnych sektorów. Wszystkim serdecznie dziękuję - mówi Michał Poros, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Gmin „Geopark Świętokrzyski”.

Certyfikat Światowego Geoparku UNESCO przyznany jest dla całego obszaru Geoparku Świętokrzyskiego, obejmującego terytorium gmin Kielce, Chęciny, Morawica, Nowiny i Piekoszów o łącznej powierzchni 526 km 2. Główną przesłanką, na podstawie której przyznano certyfikat, jest unikatowe dziedzictwo geologiczne o randze międzynarodowej. Istotne znaczenie miały również takie elementy jak przyroda ożywiona, krajobraz, dziedzictwo kulturowe, a także aktywność społeczności lokalnej związana z kultywowaniem dawnych tradycji i obyczajów oraz działalnością w zakresie edukacji i turystyki.

- Pokazujemy, że w zespole można te wartości jeszcze lepiej zaprezentować. Geopark Świętokrzyski przez cztery lata będzie wykonywał intensywną pracę, ale to przyniesie korzyści dla nas wszystkich. Będzie doskonałym elementem promocji Kielc, Chęcin, Morawicy, Nowin i Piekoszowa - zaznacza Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Certyfikat Światowego Geoparku UNESCO przyznawany jest na okres 4 lat. Po upływie tego czasu następuje weryfikacja geoparku przez ekspertów z UNESCO. Oceniana jest między innymi aktywność w zakresie promocji, edukacji, turystyki oraz współpracy z innymi geoparkami. Z tego względu utrzymanie certyfikatu UNESCO to proces ciągły, w który na stałe muszą być zaangażowane różne instytucje i organizacje. Kluczem do utrzymania certyfikatu jest aktywność i współpraca sieciowa na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

gen. Grzegorz Gielerak: Po majówce można zrzucić maseczki [Super Raport]