Spis treści
- Kim są gniazdownicy?
- Gniazdownicy w kraju. Kielce i Świętokrzyskie w czołówce
- Gniazdownicy w Polsce. Gdzie jest ich najwięcej i najmniej?
- Gniazdownicy i gniazdowniczki
- Gniazdownicy pracujący i bezrobotni
Kim są gniazdownicy?
Gniazdownik to osoba w wieku 25–34 lata mieszkająca z rodzicami, nieposiadająca współmałżonka i niebędąca sama rodzicem. Populacja gniazdowników nie obejmuje osób rozwiedzionych oraz wdów/wdowców.
Źródłem prezentowanych informacji są rejestry administracyjne, na podstawie których opracowany został wykaz ludności wraz z przypisanym adresem zamieszkania. Głównymi rejestrami wykorzystywanymi do przygotowania liczby ludności wraz z ich adresami zamieszkania były dane z Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL), Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
Gniazdownicy w kraju. Kielce i Świętokrzyskie w czołówce
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, W Polsce, w 2022 roku 1,7 miliona osób w wieku 25–34 lata mieszkało z rodzicami i nie założyło własnej rodziny. To 33 procent ogółu w tej grupie wiekowej.
Największy odsetek gniazdowników wystąpił w województwach:
- świętokrzyskim (41%)
- podkarpackim i lubelskim (po 39%)
Najmniejszy – nieprzekraczający 30 procent – odnotowano w:
- mazowieckim
- pomorskim
- dolnośląskim
Gniazdownicy w Polsce. Gdzie jest ich najwięcej i najmniej?
Więcej gniazdowników było we wschodniej Polsce. Gmin, w których odsetek osób dorosłych mieszkających z rodzicami wynosił co najmniej 50 procent było w Polsce 19, z czego 10 to gminy województwa podlaskiego.
Wśród miast wojewódzkich najniższy odsetek gniazdowników odnotowano we:
- Wrocławiu (18%)
- Warszawie (19%)
a najwyższy w:
- Kielcach (36%)
- Olsztynie (32%)
Populacja gniazdowników jest zróżnicowana według płci. W 2022 roku odsetek mężczyzn wśródgniazdowników wyniósł 63% wobec 37% wśród kobiet.
Gniazdownicy i gniazdowniczki
W Polsce jest 659 gmin (26,6% gmin w kraju), w których 50 procent i więcej mężczyzn między 25 a 34rokiem życia nie założyło rodziny i mieszka z rodzicami, natomiast wskaźnik dla kobiet powyżej 50% osiągnęła jedna gmina - Podkowa Leśna w województwie mazowieckim.
Najwyższy odsetek uczących się lub studiujących gniazdowników odnotowano w województwie mazowieckim (8,5%), a najniższy – w województwach podkarpackim i lubuskim (po 5,4%). Większą aktywnością edukacyjną charakteryzowali się gniazdownicy mieszkający w miastach (7,4%) niż zamieszkujący wsie (5,6%). Gniazdowniczki były lepiej wykształcone. Ponad połowa z nich (52%) posiadała wykształcenie wyższe, natomiast wśród mężczyzn odsetek ten wynosił 25%.
Gniazdownicy pracujący i bezrobotni
W 2022 roku większość gniazdowników (63%) pracowało zawodowo, sześć procent było bezrobotnycha 31% biernych zawodowo. Zarówno pracujących, jak i bezrobotnych więcej było wśród mężczyzn niż wśród kobiet. Spośród mieszkających z rodzicami mężczyzn pracę miało 65%, poszukiwało jej 7%, natomiast wśród kobiet było to odpowiednio: 60% i 6%.
Najwięcej pracujących było wśród gniazdowników mieszkających w województwach centralnych: wielkopolskim, łódzkim i mazowieckim – powyżej 67%. Więcej osób bezrobotnych odnotowano na wschodzie kraju, w województwach podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim – powyżej 8%, natomiast biernych zawodowo na północy – w województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim – powyżej 37%.