Sprzedajecie przez internet rzeczy? Uważajcie! Młoda mieszkanka powiatu gostyńskiego straciła tak niemałe pieniądze

i

Autor: pixabay.com

Porady

Oszuści w internecie. Podszywają się pod lekarzy, policjantów, urzędników. Jak się przed nimi ustrzec?

2023-04-24 11:43

W sieci możemy załatwić niemalże wszystkie nasze sprawy, od spraw urzędowych po zakupy online. Niestety, im bardziej jesteśmy aktywni w internecie tym bardziej narażamy się na działania oszustów.

Na oszustów możemy natknąć się dosłownie WSZĘDZIE. Czy to na ulicach, chcących sprzedać coś po "okazyjnej" cenie, dzwoniąc do nas telefonicznie i podając się za członków rodziny, policjantów, pracowników administracji publicznej, pracowników medycznych, czy właśnie w internecie.

W sieci oszuści posługują się metodami phishing'owymi. Co to znaczy? To znaczy, że przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucje w celu wyłudzenia poufnych informacji.

Zazwyczaj ich metody są takie, że my mamy postępować zgodnie z ich oczekiwaniami. Jeżeli wchodzimy na strony phishingowe, tam mamy instrukcje co powinniśmy zrobić, albo jeżeli otrzymujemy link i wejdziemy w niego, wtedy jesteśmy już złapani w sieć oszustów - tłumaczy Małgorzata Perkowska - Kiepas, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Jak ustrzec się przed oszustami w internecie?

Otrzymując link od nieznajomego, konieczne jest, aby sprawdzić, jak wygląda pierwszy protokół linku, czyli "https". Jeżeli link nie zawiera takiego protokołu lub jest zmieniony, możemy być pewni, że jest to strona phishingowa. Bardzo często takie strony mają błędy, nie posiadają też polskich znaków, mają literówki, czy błędy w logach.

Czujność przede wszystkim...

Jakiś czas temu w internecie oszukany został kielczanin. Pamiętajmy, że to przykład jeden z wielu. Oszustwa w sieci czyhają na każdego, bez względu na wiek.

36–letni mieszaniec w Kielc, który wystawił przedmiot na sprzedaż za pośrednictwem portalu OLX. Z pokrzywdzonym nawiązał kontakt kontrahent, który był zainteresowany zakupem. Aby sfinalizować zakup kupujący przesłał 36-latkowi za pośrednictwem komunikatora WhatsApp link do zatwierdzenia płatności. Strona, na którą został przekierowany pokrzywdzony była łudząco podobna do strony In Post. Niestety po zalogowaniu się na stronę z linka, 36–letni sprzedawca zorientował się, że z jego konta dokonano dwóch transakcji na kwotę blisko 19.000 zł - dodaje rzeczniczka.

Warto o tym pamiętać:

  • zachowaj zasadę ograniczonego zaufania kupując przez Internet;
  • uważaj na linki szczególnie te przesyłane od osób obcych;
  • nie podawaj danych wrażliwych, numerów kont, loginów, kodów BLIK;
  • kupuj tylko od zaufanych sprzedających, którzy mają pozytywne oceny od innych kupujących.
Mafia "wnuczków" rozbita. Wielka akcja policji, 5 zatrzymanych za oszustwa i narkotyki