SOR na kieleckim Czarnowie

i

Autor: WSzZ w Kielcach

Jak odciążyć SOR na kieleckim Czarnowie? Działania wojewody

2021-02-16 20:00

Trudna sytuacja w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Po tym jak większość chirurgów złożyła wypowiedzenia z powodu przemęczenia, zagrożone jest funkcjonowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Wojewoda świętokrzyski przedstawił działania zmierzające do odciążenia SOR-u przy największej lecznicy w regionie.

Wojewoda świętokrzyski przyznał, że w ostatnim czasie Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach przyjmował wielu pacjentów.

– Ostatni czas nałożył bardzo duże obciążenie na szpital wojewódzki, bo przez co najmniej dwa miesiące był on jedynym szpitalem z działającym w pełni SOR-em w trybie pacjentów niecovidowskich. Liczba przyjęć była w tym okresie znacząca, co mogło wpłynąć na pewne przeciążenie pracą – powiedział Zbigniew Koniusza.

Jednocześnie  wojewoda podkreślił potrzebę pragmatycznej oceny zaistniałej sytuacji i zastosowania odpowiednich środków zaradczych.

– Wojewoda, z mocy ustawy covidowskiej, ma, co prawda, możliwość przekierowania każdej osoby medycznej na konkretne stanowisko pracy, ale jest to tryb nadzwyczajny i przynoszący efekt na krótki czas. Do tego jest to rozwiązanie kosztowne i myślę, że nie tędy droga. To, co możemy zrobić, i co urząd wojewódzki czyni w tej sytuacji, to jest dostosowywanie zewnętrznego otoczenia szpitala wojewódzkiego i próba racjonalnego obciążenia wszystkich podmiotów leczniczych zadaniami, jakie są do wykonania w województwie świętokrzyskim – zaznaczył.

Jak powiedział wojewoda Zbigniew Koniusz, od pewnego czasu, wraz z dyrekcją oddziału NFZ oraz wydziału polityki społecznej i zdrowia urzędu wojewódzkiego, prowadzony jest pogłębiony monitoring działania oddziałów zabiegowych, SOR-ów i izb przyjęć w kierunku określenia trybu ich pracy.

- Chcemy wyeliminować sytuację, w której placówki deklarujące tryb 24-godzinnych przyjęć pacjentów chirurgicznych czy ortopedycznych swój deklarowany zakres wykonują w ograniczonym czasie, przestrzeni i miejscu z powodu braków kadrowych lub sprzętowych. Nasze działania są zaawansowane i w najbliższym czasie około jedna trzecia podmiotów leczniczych dostanie stosowne pisma monitujące ich działalność i proszące o definitywne określenie, czy będą pracować w trybie ostrym, czy planowym. Jest to także po to, aby pośrednio stworzyć lepsze warunki dla szpitala zespolonego – mówił wojewoda.

Jednak jak dodaje wojewoda, znacznie szybszym i prostszym działaniem wydaje się to, co już ma miejsce.

- Od wczoraj szpital MSWiA, w zakresie swej działalności chirurgicznej i ortopedycznej, przestał być szpitalem covidowskim, a od 1 marca przestanie być również w zakresie działalności oddziału wewnętrznego. Podobnie od 1 marca szpital przy ul. Kościuszki zacznie pełnić funkcję szpitala niecovidowskiego. Są to fakty, które - mam nadzieję - wpłyną znacząco na sytuację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w całości, a pośrednio również na obsady kadrowe – dodał Zbigniew Koniusz.

Umowy medyków, którzy złożyli wypowiedzenia ulegają rozwiązaniu z dniem 31 marca 2021 roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

200 km/h kielecką obwodnicą
Sonda
Czy wierzysz, że szczepionki na koronawirusa są bezpieczne?