Covid-19 jest chorobą wirusową i podobnie jak w przypadku innych infekcji tego typu, stosuje się przede wszystkim leczenie objawowe. Oznacza to, że nie działamy na przyczynę choroby, w tym wypadku koronawirusa Sars-Cov-2, a jedynie możemy łagodzić dolegliwości, wypoczywać i czekać, aż organizm sam sobie poradzi z patogenem. Piąta fala wywołana wariantem Omikron jest rekordową pod względem zakażeń. Omikron odpowiada za blisko 60 procent wszystkich zakażeń w Polsce. Wśród najczęstszych objawów wymienia się: katar, ból głowy, zmęczenie, ból gardła, kichanie oraz uporczywy kaszel.
Jakie leki warto mieć w domu na wypadek Covid-19?
Najważniejsze środki farmakologiczne, które mogą przydać się podczas zakażenia Omikronem, to leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
- Warto mieć w domu leki, które działają na objawy choroby, czyli medykamenty na obniżenie temperatury. Na jednych będzie działał ibuprofen na innych paracetamol. Ważne jest również przyjmowanie witamin, w tym głównie witaminy C. Jeżeli mierzymy się z bólem bierzemy lek przeciwbólowy - mówi świętokrzyski konsultant w dziedzinie epidemiologii Jerzy Staszczyk.
Na katar na pewno przyda się aerozol, który udrożni zatkany nos oraz zmniejszy obrzęk błony śluzowej. W przypadku bardzo silnego kataru warto rozważyć inhalacje np. solą fizjologiczną lub olejkiem eterycznym. Kiedy jesteśmy zakażeni powinniśmy odpoczywać, nie przeciążać się i dużo spać. To ważne dla naszego układu odpornościowego i pomocne w walce z infekcją.
Najlepszym przygotowaniem na COVID-19 jest w dalszym ciągu zapobieganie zakażeniu
- Pomimo, że nie ma obecnie obowiązku noszenia maseczek, to warto zakładać ją w obiektach gdzie jest dużo osób. Oczywiście podstawowa sprawa to również szczepienie, które chroni nas przed zakażeniem - podkreśla Jerzy Staszczyk.
Warto także dbać o zdrowy styl życia: odpowiednią, zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną oraz odpowiednią ilość snu. To wszystko składa się na nasz stan zdrowia i działanie układu immunologicznego.