Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach

i

Autor: Piotr Rogoziński Już pięć tysięcy mieszkańców świętokrzyskiego skorzystało z programu Czyste Powietrze

Już pięć tysięcy mieszkańców świętokrzyskiego skorzystało z programu Czyste Powietrze

2020-02-17 13:13

Mieszkańcy świętokrzyskiego wciąż bardzo chętnie korzystają z rządowego programu Czyste Powietrze. Umowę nr pięć tysięcy podpisali właśnie państwo Borkowie z Kielc, którzy dzięki dotacji m.in. wymienią piec czy okna. Jednocześnie WFOŚiGW w Kielcach lada moment zacznie przyjmować wnioski dotyczące innych programów.

To już tradycja. Szefostwo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach zawsze uroczyście podpisuje tysięczną umowę z osobami, które otrzymały wsparcie z rządowego programu Czyste Powietrze. Tym razem umowę numer pięć tysięcy parafowali państwo Borkowie z Kielc.

- Zgłaszaliśmy się w tym programie o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła, okien i docieplenie budynku. Pracujemy nad tym od roku, a w ciągu dwóch lat planujemy skończyć całą inwestycję – mówi nam Robert Borek, który wspólnie z żoną od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach otrzymał w sumie blisko dziesięć tysięcy złotych.

- To jest dodatkowy zastrzyk gotówki. Jeżeli można skorzystać z pomocy państwa, to warto to zrobić – podkreśla Robert Borek. - Jesteśmy młodym małżeństwem, chcemy mieć swój kącik i chcemy, żeby był on dobrze i ekologicznie zrobiony – dodaje.

Region świętokrzyski cały czas należy do liderów w pozyskiwaniu pieniędzy z programu Czyste Powietrze. Pracownicy WFOŚiGW liczą na to, że w tym roku liczba wniosków będzie jeszcze wyższa.

Jednocześnie świętokrzyski fundusz lada moment zacznie przyjmować wnioski dotyczące innych programów. Na atrakcyjne pożyczki i dotacje na inwestycje proekologiczne przewidziano w sumie ponad 123 mln zł.

- Te pieniądze przeznaczymy na dofinansowanie różnych zadań z sześciu głównych dziedzin. Począwszy od ochrony atmosfery i wody, przez edukację ekologiczna czy bioróżnorodność – mówi prezes świętokrzyskiego Funduszu Ryszard Gliwiński. - W tym przypadku mamy ważną zmianę. Do tej pory nie finansowaliśmy w 100 procentach takich zadań, a teraz będzie taka możliwość – dodaje.

Nabór wniosków wystartuje już 20 lutego, a wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie internetowej WFOŚiGW w Kielcach.