Spis treści
- Tam mają powstać nowe świętokrzyskie rezerwaty
- Decyzje w marcu i kwietniu?
- Co z Suchedniowskimi Lasami Naturalnymi?
W województwie świętokrzyskim ma powstać siedem nowych rezerwatów przyrody, które zaproponowali leśnicy. Jesienią ubiegłego roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadziła w tej sprawie konsultacje społeczne, aktualnie propozycje te czekają na akceptację Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Tam mają powstać nowe świętokrzyskie rezerwaty
Oto rezerwaty, jakie zaproponowały Lasy Państwowe:
- Góra Wierzejska (gmina Masłów w powiecie kieleckim). Znajduje się w leśnictwie Dąbrowa, w Nadleśnictwie Kielce. Ma wysokość 375 metrów nad poziomem morza, znajduje się w Paśmie Masłowskim, wchodzącym w skład Gór Świętokrzyskich. W pobliżu znajduje się kieleckie osiedle Dąbrowa.
- Uroczysko Tumlińskie (wcześniejsza nazwa Jaworznia, gmina Zagnańsk w powiecie kieleckim). To teren leśnictw: Węgle i Barcza w Nadleśnictwie Zagnańsk. Znajduje się w rejonie stacji kolejowej Tumlin oraz miejscowości Tumlin-Węgle. Na tym terenie znajduje się Góra Sośnica.
- Papiernia (gmina Końskie). Znajduje się na terenie leśnictwa Izabelów w Nadleśnictwie Barycz, w dolinie rzeki Czarnej (Koneckiej). Obejmuje zbiorowiska leśne z dolinami rzecznymi.
- Zapadnie Doły (gmina Brody w powiecie starachowickim). Znajdują się w leśnictwie Klepacze, w Nadleśnictwie Starachowice. Położone są w Puszczy Iłżeckiej. Największą atrakcją tego miejsca jest dąb, nazywany "Maćkiem". Ma 5-metrowy obwód pnia i jest pomnikiem przyrody.
- Podwale (gmina Bogoria w powiecie staszowskim). Znajdują się na terenie leśnictw: Smerdyna i Żyznów, w Nadleśnictwie Staszów. Są tu między innymi jaskinie krasowe i zoogeniczne. Mieści się tam jedyna w regionie grupa skałkowa zbudowana z detrytycznych utworów węglanowo-krzemionkowych.
- Skarbowa Góra (gmina Skarżysko-Kamienna). Położona na terenie leśnictwa Skarżysko Kościelne w Nadleśnictwie Skarżysko-Kamienna. To wzgórze, które znajduje się na pograniczu województw: świętokrzyskiego i mazowieckiego oraz powiatów: skarżyskiego i szydłowieckiego. Liczy ona 326,7 metrów n.p.m. Przebiega tędy niebieski szlak turystyczny.
- Piskorzeniec Wschodni (gmina Słupia Konecka). Znajduje się na terenie leśnictwa Ruda Pilczycka w Nadleśnictwie Radoszyce. Od zachodu graniczy z istniejącym już rezerwatem - Piskorzeńcem Zachodnim, położonym w województwie łódzkim.
Opisy wspomnianych miejsc znajdziecie także tutaj:
Decyzje w marcu i kwietniu?
- Trwa analiza wniosków w sprawie nowych rezerwatów, prowadzimy ostatnie uzgodnienia. W niektórych przypadkach są one już zaawansowane. Chcemy w jednym terminie zaakceptować wszystkie propozycje, jakie złożyły Lasy Państwowe - tłumaczy Lech Buchholz, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach. Niewykluczone, że decyzje zapadną już w marcu tego roku.
Trwa także analiza wniosku o utworzenie rezerwatu "Suchedniowskie Lasy Naturalne" na terenie Nadleśnictwa Suchedniów. O jego powołanie zabiegało działające m.in. w województwie świętokrzyskim Stowarzyszenie Przyrodników Ostoja. Trwają uzgodnienia z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, wojewodą świętokrzyskim, Regionalną Radą Ochrony Przyrody, jest już przygotowany projekt zarządzenia ustanawiającego rezerwat. Decyzje w tej sprawie mogą zapaść nieco później, być może w kwietniu. Konkretna decyzja należy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Co z Suchedniowskimi Lasami Naturalnymi?
Wstępnie przyrodnicy wnioskowali o utworzenie na terenie Nadleśnictwa Suchedniów rezerwatu o powierzchni około 3,5 tysiąca hektarów. Po konsultacjach wszystkich stron teren ten zmniejszono do niespełna trzech tysięcy ha. Jak mówi wicedyrektor RDOŚ Lech Buchholz, jest to rozwiązanie kompromisowe.
- Oddaliśmy granice tego rezerwatu od prywatnych gruntów, żeby teren chroniony nie przylegał bezpośrednio do gospodarczo-użytkowego. Udostępnimy ten rezerwat dla amatorskiego zbioru grzybów i runa leśnego, ponadto drogi dla pieszych, rowerzystów oraz jazdy konnej czy zaprzęgami konnymi - zapewnia wiceszef Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl.
Zobacz galerię zdjęć Oczu Ziemi - klimatycznego miejsca w Nadleśnictwie Suchedniów.
![Kielce Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-Q1Hw-mWsd-DDyS_kielce-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)