Kielce. Siedem lat więzienia dla aptekarki. Wyłudziła 7,5 mln zł z NFZ

i

Autor: Freepik

wiadomości

Kielce. Siedem lat więzienia dla aptekarki. Wyłudziła 7,5 mln zł z NFZ

2024-05-21 21:30

Na siedem lat więzienia skazał we wtorek Sąd Okręgowy w Kielcach byłą aptekarkę Marię C., oskarżoną o wyłudzenie ponad 7,5 miliona złotych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Przez kilka lat fałszywie wykazywała sprzedaż leków, których nigdy nie wydała pacjentom.

Sędzia Kamil Czyżewski z Sądu Okręgowego w Kielcach, podkreślił, że "olbrzymia kwota, która została wyłudzona z NFZ, musiała mieć odzwierciedlenie w wysokości kary. Ta kara nie mogła być niższa, zwłaszcza że działalność ta była długotrwała".

Według prokuratury była farmaceutka wyłudzała pieniądze z NFZ przez około osiem lat, począwszy od 2010 roku. "Ileż leków musiało zostać dopisanych do tych setek tysięcy recept, żeby taką kwotę przywłaszczyć i zdefraudować?" – zwrócił uwagę.

Dodał, że Maria C. w początkowej fazie postępowania przyznała się do winy. Mówiła wówczas, że cały proceder miał przynieść korzyść jej rodzinie i bliskim. "Te oświadczenia brzmiały wiarygodnie. Niestety, oskarżona wycofała się z tych słów. Gdyby nie zeszła z tej drogi, mogłaby liczyć na łagodniejsze zgodne z procedurami potraktowanie" – dodał sędzia Czyżewski.

Zaznaczył, że materiał dowodowy zgromadzony w sprawie jednoznacznie potwierdził winę oskarżonej, a prokuratura musiała wykonać "tytaniczną pracę", badając poszczególne recepty i dokumentację medyczną. W ocenie sądu oskarżona dopuściła się także przestępstwa z art. 299 kodeksu karnego, czyli prania pieniędzy.

Sędzia zaznaczył, że przy wymierzaniu kary wziął pod uwagę stan zdrowia 77-letniej byłej farmaceutki, który "bez wątpienia nie jest idealny, wręcz daleki od dobrego".

Ostatecznie Maria C. została skazana na karę łączną siedmiu lat więzienia i 100 tys. zł grzywny. Ma także naprawić szkodę na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli zwrócić przeszło 7,5 mln zł.

77-letnia Maria C. była kierownikiem i współwłaścicielem apteki w Sandomierzu oraz punktu aptecznego na Podkarpaciu. Farmaceutkę oskarżono o sporządzanie fałszywych dokumentów zawierających recepty na leki, które nie były wydawane pacjentom. Leki te miały wysoką refundację. Maria C. wyłudziła w ten sposób ponad 7,5 mln zł. Śledczy ustalili, że proceder trwał od lipca 2010 do kwietnia 2018 roku.

Wyrok nie jest prawomocny. Oskarżona nie stawiła się we wtorek do sądu.

W ubiegłym roku w odrębnym postępowaniu sąd skazał wspólników Marii C. – Pawła C. i Agnieszkę C. Zostali oni uznani za winnych prania pieniędzy wyłudzonych z NFZ. Sąd Okręgowy w Kielcach wymierzył im kary roku i 10 miesięcy więzienia oraz grzywny po 40 tys. zł. Sąd nakazał im również zwrócić solidarnie z Marią C. ponad 7,5 mln zł wyłudzonych z NFZ.

Nie żyje 4–letnie Hania z Zagórzan koło Gorlic

Quiz z wiedzy ogólnej dla erudytów. Wynik powyżej 10/15 będzie prawdziwym triumfem!

Pytanie 1 z 15
W którym województwie leży Zakopane?