„Papkinada” odbędzie się w najbliższą sobotę 27 kwietnia o godzinie 19 w Kieleckim Centrum Kultury. Wcześniej, o 18.30 organizatorzy zaplanowali uroczystość nadania Dużej Scenie imienia Wiesława Gołasa.
W spotkaniu wezmą udział zaproszeni goście: Agnieszka Gołas - córka Wiesława, aktorka Magdalena Zawadzka oraz reżyser, przyjaciel rodziny Gołasów - Roman Dziewoński.
Skecze i piosenki ku pamięci Wiesława Gołasa w Kielcach
- Zobaczymy skecze, usłyszymy piosenki nieodłącznie kojarzące się z sylwetką Wiesława Gołasa, w wykonaniu kieleckich (i nie tylko!) artystów. Nowe interpretacje wybitnych wykonań piosenek z Kabaretu Starszych Panów i Kabaretu DUDEK, zabrzmią słowa Jeremiego Przybory i Wojciecha Młynarskiego – nie zabraknie też muzycznych niespodzianek. Będzie dużo radości i dużo nostalgii, bo przypomnianych zostanie wiele materiałów archiwalnych, także i tych związanych z Kielcami - zapowiada Anita Michalczyk z Impresariatu Kieleckiego Centrum Kultury.
Oni wystąpią w Papkinadzie
Na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury zobaczymy i usłyszymy:
- Aleksandrę Lipińską
- Teresą Bielińską
- Agatę Klimczak-Kołakowską
- Beatę Wojciechowską
- Mirosława Bielińskiego
- Jacka Bończyka
- Marcina Brykczyńskiego
- Damiana Łukawskiego
- Bartłomieja Nowosielskiego
- Łukasza Olesia
- Marcela Sabata
- Adriana Wajdę
- Padlewski Quartet (Karolina Gajda, Jacek Hodur, Maciej Jaroń, Mateusz Strzelecki)
Wystąpią także:
- Chór „Mała Fermata” pod kierownictwem Magdaleny Sitkowskiej
- Tancerki Akademii Tańca „Magic” (Katarzyna Skrzyniarz, Ewelina Barwicz)
- Gościnnie: Artur Jaroń
- Scenariusz: Agata Klimczak-Kołakowska
- Aranżacje muzyczne: Wojciech Lipiński, Piotr Sitkowski
Bilety na koncert Papkinada kosztują 60 i 70 złotych, więcej informacji pod numerem telefonu 696-993-986.
Wiesław Gołas w Kielcach uczęszczał do szkół i stąd wyruszył później "w świat". Zanim jednak to nastąpiło, jego beztroskie dzieciństwo przerwał wybuch II wojny światowej. Ojciec przyszłego aktora, Teofil, służył w 2. Pułku Artylerii Legionów, ukrywał się przed Niemcami po kampanii wrześniowej, ale później dostał się do niewoli i został zamordowany na Majdanku. Wiesław, jako 13-latek, służył w harcerskiej organizacji konspiracyjnej "Szare Szeregi". W grudniu 1944 roku wpadł w ręce gestapo, był więziony, ale udało mu się przeżyć!
Quiz - co wiesz o Wiesławie Gołasie?
Po wojnie ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, w latach 50. zagrał swoje pierwsze filmowe role. W sumie był czynnym aktorem przez ponad czterdzieści lat, wcielił się w wiele niezapomnianych ról, które pamiętają nie tylko ci najstarsi kinomani. Kreował różnych bohaterów w filmach i serialach wojennych, historycznych, obyczajowych czy komediowych. Charakterystyczny, wesoły styl bycia i poczucie humoru przysparzał mu wiele sympatii u fanów.
Wiesław Gołas zmarł w 2021 roku w Warszawie. Rok później w Kielcach, w Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów, odsłonięto popiersie aktora. W tej uroczystości brała udział m.in. Maria Krawczyk-Gołas, wdowa po słynnym artyście.
Czy pamiętasz słynne role Wiesława Gołasa? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie. Uwaga - składa on się z dziesięciu pytań, w każdym do wyboru są cztery odpowiedzi, ale tylko jedna jest prawidłowa!
Startujemy!