We wrześniu 1914 roku do Kielc wkroczyła Kompania Kadrowa Strzelców Józefa Piłsudskiego. W rejonie dzisiejszego skrzyżowania ulic Warszawskiej i Tysiąclecia nastąpiło zaprzysiężenie I Pułku Legionów Polskich. W 1915 roku do miasta nadciągnęły ponownie wojska rosyjskie, doszło do walk, zburzono dworzec kolejowy. Kielce zajęły oddziały Austro-Węgier, które urządziły tu swoją administrację. Dużym poparciem cieszyła się tu Polska Organizacja Wojskowa, zrzeszająca zwolenników Piłsudskiego. Dzisiejszą stolicę województwa świętokrzyskiego nazywano zresztą "Miastem Marszałka".
W listopadzie 1918 roku, na wieść o abdykacji cesarza Austro-Węgier, członkowie wspomnianej POW wraz z kieleckimi skautami rozbroiły okupanckie wojska. Odzyskaliśmy niepodległość!
Czytaj również:
W bazie Fotopolski znajduje się blisko trzysta zdjęć z Kielc i terenu dzisiejszego województwa świętokrzyskiego, które pochodzą ze wspomnianego austriackiego archiwum. Prezentujemy fotografie kieleckich ulic, obiektów, głównie zakładów przemysłowych i kopalni, koszar, gdzie stacjonowali żołnierze Austro-Węgier. Możecie także zobaczyć, jak wyglądał dworzec kolejowy i tereny stacji w Kielcach oraz miejsca znane także dziś jak Rynek, Plac Wolności czy katedra. Porównajcie, jak bardzo zmieniły się na przełomie ponad stu lat.
Jak wyglądały Kielce w czasie I wojny światowej? Zobaczcie w galerii zdjęć.