Koniec zatruwania powietrza. Kieleckie lecznice zamierzają się pozbyć kotłowni węglowej

i

Autor: Pixabay

Koniec zatruwania powietrza. Kieleckie lecznice zamierzają się pozbyć kotłowni węglowej

2021-05-10 14:50

Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach staną się bardziej eko. Jest szansa na to, że wkrótce instytucje pozbędą się węglowej kotłowni. Zastąpi ją przyłącze do sieci ciepłowniczej.

Inwestycja mogłaby być wykonana w ramach funduszu unijnego React EU. To wsparcie dla regionów na czas kryzysu spowodowanego przez koronawirusa oraz przejściowy okres pomiędzy dwiema perspektywami finansowymi. Urzędnicy już mają wstępnie zielone światło na wydanie tych pieniędzy w taki sposób.

- To ważny dzień dla mieszkańców Kielc, a szczególnie dla mieszkańców osiedla Czarnów, Ślichowice i Pod Dalnią. Ma to związek z kominem naszej kotłowni, który króluje nad tymi osiedlami. Z perspektywy kilkudziesięciu lat mogę powiedzieć, że kilkukrotnie podejmowane próby rozwiązania tego problemu napotykały na swojej drodze różne trudności. Dziś widzimy, że szeroka współpraca zaowocowała konkretnymi rozwiązaniami. Wiemy już, że będzie wykonane przyłącze z Elektrociepłowni dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. W końcu problem kotłowni ŚCO zostanie po wielu latach rozwiązany - mówi profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Kotłownia jest mało efektywna i generuje sporo zanieczyszczeń.

- Roczne zużycie węgla na potrzeby obu lecznic wynosi 5 500 ton, a to przekłada się na bardzo wysoką emisję dwutlenku węgla do powietrza – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Inwestycja składa się z kilku elementów. Jej całkowity koszt ma wynieść ponad 18 milionów złotych.

W ramach pierwszej transzy programu React EU województwo świętokrzyskie ma otrzymać ponad 72 miliony złotych.

Jakubów. Pożar na plebanii.

Ssak, gad, czy ryba? Wcale nienajłatwiejszy quiz o zwierzętach

Pytanie 1 z 10
Spędzający znaczną część życia w wodzie dziobak to: