Kwiecień uznawany jest za czas, w którym w sposób szczególny szerzy się wiedzę na temat autyzmu. To bardzo ważne, bo chociaż trudno dziś powiedzieć, ile osób dotyka ten problem, to jednak wiadomo, że z roku na rok ich liczba wzrasta.
- Mówimy nie o autyzmie, a o spektrum autyzmu. Ja zawsze podkreślam, że jeśli ktoś mówi, że poznał jedną osobę z autyzmem, to poznał właśnie tylko jedną, a nie wszystkie, bo objawy mogą być bardzo szerokie i u każdej osoby zupełnie inne - mówi Paulina Kosno, wiceprezes kieleckiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.
Dlatego szczególnie rodzice powinni obserwować swoje dzieci już od wczesnych lat. - Na tle grupy dziecko może prezentować zachowania, które dadzą nam sygnał, że może być coś nie tak. Np. będzie preferowała samotne zabawy, będzie miało trudność w nawiązywaniu kontaktów, ale będzie je nawiązywało w specyficzny sposób. Obraz dziecka zamkniętego w swoim świecie jest tylko stereotypem - dodaje Paulina Kosno.
Dlatego tak ważna jest szybka i skuteczna diagnoza - przekonuje Paulina Papka, szefowa Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Kielcach. - Im wcześniej zostaną podjęte działania terapeutyczne, tym dziecko ma większe szanse na lepszy rozwój - zaznacza.
- Co ważne, autyzm to nie jest choroba. Nie ma na to żadnej tabletki. My tylko możemy wskazać drogę takiej osobie, aby jak najlepiej odnalazła się w otaczającym ją świecie - dodaje.
Osoby, które szukają pomocy cały czas mogą zgłaszać się do kieleckiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.