Galeria zdjęć

Ławki w kształcie filiżanek zdobią Ćmielów. Cieszą się dużą popularnością! Zobacz jak wyglądają

2023-09-13 12:30

W rynku w Ćmielowie pojawiły się już ławeczki w kształcie filiżanek. Inwestycja w tej gminie okazała się prawdziwym hitem nie tylko w naszym regionie. Zobaczcie, jak wygląda to miejsce.

Ławeczki w kształcie filiżanek z porcelany powstały w ramach dużego projektu - rewitalizacji Ćmielowa. Filiżanki, które pojawiły się w Ćmielowie, zostały wykonane zgodnie ze wzorem, który powstał jeszcze przed II wojną światową, na zlecenie ówczesnego prezydenta Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego. O tej inwestycji informowaliśmy już w czasie wakacji, szczegóły znajdziecie tutaj: Rynek w Ćmielowie z wielkimi filiżankami! To prawdziwy hit! Zobacz jak będzie wyglądać

Ławeczki w kształcie filiżanek zdobią Ćmielów

Jak wyjaśniała nam latem Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, pomysł takiego urządzenia rynku jest bardzo oryginalny. - Turysta będzie mógł obejrzeć na żywo i w wielkim formacie to, z czego słyniemy. Dla samych mieszkańców tworzymy też miejsce wypoczynku, relaksu, spędzania wolnego czasu - mówi burmistrz Ćmielowa. Warto przy tym dodać, że sama miejscowość słynie z przemysłu ceramicznego, więc ławeczki są też jego symbolem.

W rynku pojawiły się już cztery ławki w kształcie filiżanek. Trwa montaż kolejnych. Stworzyła je firma, która na co dzień wykonuje kadłuby do statków. Najtrudniejsze było wykonanie samego imbryku, który będzie wisiał w powietrzu i z niego do fontanny będzie lała się woda. Szczegółowe wyliczenia zrealizował tu projektant Artur Wieczorek. 

Porcelana symbolem Ćmielowa

Obiekty małej architektury na podstawie umowy licencyjnej mają wygląd produktów katalogowych Polskich Fabryk Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" - Empire Belweder G362 o właściwych parametrach geometrycznych wraz ze zdobieniem oraz logotypem stanowiących zarejestrowany Wzór Wspólnoty.

Filiżanki pojawiły się także ćmielowskim parku. Na inwestycję gmina pozyskała pięć milionów złotych z rządowego programu Polski Ład, to pozwoliłoby pokryć 95 procent kosztów. Resztę wydatków samorząd uiści z własnego budżetu. Ze wspomnianej puli dofinansowania gmina wykonała jeszcze boisko wielofunkcyjne przy Szkole Podstawowej numer 1 w Ćmielowie (kosztowało 1,3 miliona złotych).

Świętokrzyskie. Eska Summer City - Park Rozrywki i Miniatur w Krajnie