ul. Sienkiewicza

i

Autor: ACuk

Mała kielecka encyklopedia zabytków. Będą tablice z opisami [WIDEO]

2020-07-21 15:36

Na tablicach znajdą się podstawowe informacje o danym miejscu w dwóch językach oraz kody QR. W ten sposób powstaną szlaki na przykład kieleckich ulic i placów czy szlak architekta Franciszka Ksawerego Kowalskiego. Pomysłodawcą oznaczenia zabytków jest Towarzystwo Przyjaciół Kielc.

Jeszcze w tym roku tablicami oznaczonych będzie sto zabytków. - Nie tylko budynki, ale też ulice i place. Na tablicach znajdą się elementarne informacje – co, kto, gdzie, kiedy, dla kogo w dwóch językach – informuje Krzysztof Myśliński, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Kielc. Kody QR umieszczone na tablicach pozwolą dotrzeć do strony internetowej, gdzie będzie można pogłębić swoją wiedzę na temat danego miejsca.

Obiekty zostały podzielone na tak zwane szlaki tematyczne. - Pierwszy to szlak architekta Franciszka Ksawerego Kowalskiego,  który na XIX -wiecznych Kielcach odcisnął najważniejsze piętno. Autor kamienicy Teatru im. S. Żeromskiego, przebudowy Bazyliki katedralnej czy kościoła św. Wojciecha – mówi Krzysztof Myśliński.


Kolejny szlak poprowadzi spacerujących przez kieleckie ulice i place. - Jest też szlak pojedynczych obiektów, których nie udało się nigdzie przypisać. To między innymi kielecki Ratusz, secesyjny budynek na rogu ulic Sienkiewicza i Paderewskiego czy Willa Hueta – opowiada Krzysztof Myśliński.


Na przygotowanie i montaż tablic w tym roku w budżecie miasta udało się znaleźć 20 tys. zł. Jednak miejsc w Kielcach, które zasługują na swoje opisy jest znacznie więcej. - Liczymy na to, że to jest pierwsze sto tablic. Bardzo nam się marzy pokazanie zabytków modernizmu, zarówno okresu międzywojennego jak i powojennego. Pomysłów jest jeszcze więcej – mówi Rafał Zamojski, Głównym Specjalista do spraw Centrum Miasta i Współpracy z Przedsiębiorcami w kieleckim Ratuszu i jednocześnie członek Towarzystwa Przyjaciół Kielc.

Sto kieleckich zabytków, ulic i placów będzie miało tablice z opisami