Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Kielce na lata 2020 – 2024 został wprowadzony w 2021 roku. Na jego realizację Miasto Kielce przeznaczyło 1,5 miliona złotych. Dzięki tym środkom do końca 2024 roku będzie można dofinansować 300 procedur zapłodnienia dla około 100 par.
In vitro w Kielcach. Ile dzieci przyszło na świat?
- W ciągu ponad dwóch lat na świat przyszło 19 chłopców i 21 dziewczynek (w tym dwie dziewczynki z ciąży bliźniaczej). Według danych na dzień 30 czerwca 2023 roku 16 par spodziewa się szczęśliwego rozwiązania ciąży. W przypadku dwóch par biorących udział w programie przed zakończeniem procedury in vitro doszło do tzw. „ciąży spontanicznej”. Na świat przyszło dwóch chłopców - informuje Urząd Miasta Kielce na swojej stronie internetowej.
Kto może skorzystać z in vitro w Kielcach?
Od początku realizacji programu wnioski o udział w nim złożyło 150 par.
Z programu mogą skorzystać pary (kobieta i mężczyzna), które co najmniej od roku mieszkają w Kielcach, u których została stwierdzona i potwierdzona dokumentacją medyczną, bezwzględna przyczyna niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego. Zainteresowani muszą mieć ukończone 20 lat.
Dofinansowanie dla par
Zakwalifikowane pary z budżetu Kielc otrzymują dofinansowanie do 5 tysięcy złotych do jednej próby zapłodnienia pozaustrojowego. Każda para może skorzystać maksymalnie z trzech prób.
Aktualnie Miasto Kielce ma podpisane umowy na realizację programu z dwoma ośrodkami: Centrum Zdrowia Kielce Sp. z o. o. z Podzamcza Chęcińskiego oraz Jarosław Janeczko Parens Centrum Leczenia Niepłodności z Krakowa.