W ramach projektu uczniowie wzięli udział w zajęciach z trenerem biznesu. Odbyły się także grupowe warsztaty dotyczące zakładania i prowadzenia własnej firmy, startupów czy marketingu internetowego. Młodzież spróbowała własnych sił podczas branżowych symulacji biznesowych z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania, które dając możliwość podejmowania decyzji w wirtualnej firmie pomaga zrozumieć, jak prowadzić przedsiębiorstwo.
- Przed nami jeszcze kolejne, bardzo ważne szkolenie. Myślę, że jeszcze żadna szkoła w województwie nie przeprowadziła podobnego. Chodzi o szkolenia zawodowe w zakresie EKO lub TIK-fryzjerstwa z elementami IQ haircut i EKO lub TIK-mechaniki samochodowej z elementami e-mobilności - mówi Renata Pawełkiewicz, wicedyrektor ZDZu.
Uczestnikom projektu oferowane są także staże. Z tej możliwości skorzystała między innymi Julia, przyszła zawodowa fryzjerka.
- Tak naprawdę w salonie fryzjerskim wszystko ponownie ćwiczyłyśmy od podstaw. Było to bardzo przydatne doświadczenie – oceniła uczennica ZDZu.
Koszt całego projektu to nieco ponad milion złotych. Jest realizowany dzięki funduszom unijnym.
- Cenię wszystkie projekty, na które pozyskujemy fundusze. Dzisiaj mówimy o szkoleniach i praktykach typowo szkoleniowych. To zawsze coś dodatkowego dla naszej młodzieży – powiedział Jerzy Wątroba, prezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.
Młodzież biorąca udział w projekcie otrzymała też tablety, które mają ułatwić naukę w okresie panującej pandemii wywołanej przez koronawirusa.