Galeria zdjęć

Niezwykłe pamiątki i świetny punkt widokowy. W Kielcach jest Góra Skarbów! Znacie ją?

2024-11-20 9:11

Kielecka Góra Skarbów to tytuł najnowszej wystawy, którą obecnie można oglądać w Muzeum Historii Kielc. Mowa o słynnej górze Karczówce, gdzie 400 lat temu rozpoczęła się budowa klasztoru. Dziś jest to jedna z największych turystycznych atrakcji w mieście oraz świetny punkt widokowy.

Spis treści

  1. 400 lat klasztoru na Karczówce
  2. Podobna wieża tylko na Wawelu!
  3. Ciekawostki przyrodnicze na temat Karczówki
  4. Muzeum Historii Kielc o Górze Skarbów

Rezerwat Przyrody "Karczówka" w Kielcach zajmuje około 26,5 hektara powierzchni, wzgórze, z którego można podziwiać panoramę stolicy województwa świętokrzyskiego czy jej okolic ma wysokość 336 metrów nad poziomem morza. Karczówkę można nazwać potocznie zielonymi płucami miasta.

400 lat klasztoru na Karczówce

Zdjęcia, które możecie zobaczyć w galerii, nasz reporter wykonał latem z wieży klasztornej, która ma 35 metrów wysokości. Została wybudowana w 1628 roku, aktualnie posługę sprawują tu Ojcowie Pallotyni.

- Kościół został erygowany 2 maja 1624 roku. Lokalizacja uwarunkowana była bliskim położeniem Kielc, możliwością budowy w przyszłości drogi krzyżowej oraz bliskością surowców budowlanych. Akt erekcyjny kościoła zachowany w odpisie dokumentu wyjaśnia intencję podjętej przez biskupa fundacji - czytamy na stronie internetowej Rektoratu Kościoła pod wezwaniem Świętego Karola Boromeusza (jego relikwie złożono tu niespełna czterysta lat temu).

Budowa klasztoru zakończyła się w 1628 roku, był świadkiem wielu wydarzeń, historycznych zawirowań, dziś stanowi też jedną z atrakcji turystycznych Kielc i województwa świętokrzyskiego. Co tu znajdziemy?

  • strefę upraw i owoców
  • strefę spacerowo-rekreacyjną
  • strefę wypoczynkową "zielone tarasy"
  • letnią scenę
  • strefę rekreacyjną - plac zabaw
  • skalniaka
  • strefę gospodarczą

Część wyżej wymienionych obiektów jest dostępna tylko w czasie sezonu letniego. 

Podobna wieża tylko na Wawelu!

Nie brak tu grup turystów, tych bardziej licznych, zorganizowanych, ale również podróżujących w mniejszym gronie. Wzgórze Karczówka zachęca o różnych porach roku. Z pewnością w okresie od 1 maja do 30 września warto wejść na wieżę klasztorną, która liczy 35 metrów wysokości. W Polsce podobną taką znajdziemy tylko na Wawelu w Krakowie. Powstawała ona, podobnie jak kościół, w latach 1624-28.

Ciekawostki przyrodnicze na temat Karczówki

Słynne wzgórze ma wiele przyrodniczych atrakcji, oto niektóre z nich:

  • Na Karczówce znajduje się także ścieżka geologiczno-kruszcowo-górnicza.
  • Południowe i zachodnie zbocza budują wapienie dewonu.
  • Skały osadowe tworzą trzon gór: Bruszni oraz Grabiny-Dalni.
  • Wapienie ujawniają wiele szczątków organizmów morskich, które żyły tu przed 385 milionami lat: ramienionogów, głowonogów, stromatoporoidów oraz koralowców.
  • Rezerwat przyrody "Karczówka" powstał tu w 1953 roku, wchodzi w skład Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego.
  • Na terenie rezerwatu dominuje sosna w wieku około 180-200 lat.
  • Występuje tu również buk, grab, klon, dąb.
  • Na południowym i zachodnim zboczu zachowały się hałdy i zapadliska - ślady po staropolskim górnictwie, szybach i wyrobiskach.
  • W okresie od XV do VII wieku eksploatowano tutaj rudę ołowiu, tak zwaną galenę

Źródło: Urząd Miasta Kielce.

Muzeum Historii Kielc o Górze Skarbów

Karczówka jest też bohaterką licznych wystaw i publikacji. W Muzeum Historii Kielc można oglądać wystawę czasową pod tytułem "Karczówka - Kielecka Góra Skarbów. 400-lecie fundacji kościoła p.w. św. Karola Boromeusza".

Można więcej dowiedzieć się o historii powstania zespołu klasztornego, o jego fundatorze, o gwarkach szukających kruszcowych skarbów, o przyrodzie w rezerwacie, legendach związanych z Karczówką i okolicznymi wzgórzami i o tej podkieleckiej górze - ulubionym miejscu spacerów kielczan.

Wszystko zostało przedstawione w starej i nowej fotografii, dokumentach i wspomnieniach, prezentowanych pośród eksponatów wypożyczonych z Karczówki przez Ojców Pallotynów, a także ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, od osób prywatnych i z własnych zbiorów organizatora.

- Podczas trwania wystawy będziemy zapraszać do udziału w programie edukacyjnym skierowanym do młodzieży szkolnej i do dorosłych, realizowanym w muzeum, podczas spacerów i wizyt na Karczówce - zapowiada Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.

QUIZ. Rozpoznajesz te miejsca w Kielcach i Świętokrzyskiem? Odpowiedz, co znajduje się na zdjęciu
Pytanie 1 z 10
Fragment jakiej ulicy w Kielcach widzisz na tym zdjęciu?
Rozpoznajesz te miejsca w Kielcach i Świętokrzyskiem? (1)
Kielce Radio ESKA Google News
Autor:
Świętokrzyskie. Piękne widoki na Kielce z góry Karczówki i wieży klasztornej
Listen on Spreaker.