Wydarzenie dla całych rodzin będzie poświęcone malowidłom naskalnym, które w prehistorii pełniły podobną rolę do współczesnych murali. Były medium komunikacji społecznej. Najczęściej wykorzystywanym tematem prehistorycznych malowideł były zwierzęta.
Uczestnicy niedzielnego spotkania „W Dialogu z prehistorią” zobaczą skamieniałości zwierząt – szczątki bizona, mamuta czy niedźwiedzia jaskiniowego, których wizerunki przedstawiane były w jaskiniach Europy kilkadziesiąt tysięcy lat temu.
Muzeum zaprezentuje także minerały, które dawno temu wykorzystywane były jako pigmenty malarskie – czerwone i żółte ochry, wiśniowe hematyty, żółtobrązowe limonity, zielone malachity, niebieskie azuryty oraz czarne tlenki manganu.
W trakcie warsztatów „Dawne graffiti” najmłodsi będą mogli stworzyć wielkoformatowe obrazy, inspirowane najstarszymi malowidłami skalnymi. Materiały użyte podczas zajęć będą podobne do tych używanych w czasach prehistorycznych.
W programie znalazł się pokaz filmu Zaginiony świat w reżyserii Harry’ego O. Hoyta z 1925 roku, opowiadającego historię profesora Challengera, który po powrocie z amazońskiej dżungli twierdzi, że widział tam żywe prehistoryczne gady.
Chętni będą mogli bezpłatnie zwiedzić wystawy stałe - Od sacrum do profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej, Historia motoryzacji w miniaturze, Od różnorodności do dialogu oraz
Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.