Autobus miejski w Kielcach

i

Autor: Piotr Stańczak

Z miasta

Obsługa komunikacyjna w Kielcach. Dwie firmy złożyły oferty w trzecim przetargu

2023-05-15 15:35

- Dwie firmy złożyły oferty w trzecim przetargu na obsługę komunikacyjną Kielc w ramach tzw. małego kontraktu przewozowego – poinformowała wiceprezydent miasta Agata Wojda. Do przetargu nie przystąpiło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji, które obecnie realizuje usługę.

Pierwszy przetarg kielecki Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił w styczniu, a kolejny - w lutym tego roku. W obu przypadkach poszukiwany był przewoźnik, który zapewni usługę przewozową, korzystając z 40 miejskich autobusów kupionych w latach 2009-2010, i będzie nimi wykonywał rocznie dwa miliony wozokilometrów. Przewoźnik miał zapewnić obsługę autobusów od 1 lipca 2023 do 30 czerwca 2025 roku Na realizację zadania zabezpieczono 37 milionów złotych.

Dwie firmy w przetargu w Kielcach

W porównaniu do dwóch poprzednich przetargów wprowadzono zmiany do zamówienia i teraz zostało ono podzielone na trzy zadania. Pierwsze dotyczy obsługi czterech linii (13, 102, 107, 108), drugie - trzech linii (23, 24, 112), a trzecie - pięciu linii (0W, 0Z, 103, 104, 114). Do trzeciego przetargu przystąpiły dwie firmy: Robert Opara Przewóz Osób z Korczyna w gminie Strawczyn oraz BP Tour Regio Sp. Z.O.O. z Lublina.

- Do każdego z zadań wpłynęły oferty z tych przedsiębiorstw, więc każdy przewoźnik ma potencjał na cały kontrakt. Zajmujemy się badaniem ofert, teraz wyzwaniem będzie znalezienie brakującej kwoty do rozstrzygnięcia przetargu. Sumując najtańsze oferty ze wszystkich zadań, całościowo brakuje nam około 8,5 miliona złotych – powiedziała Wojda.

Komunikacja w Kielcach. Obsłużą 12 linii

Chodzi o obsługę 12 linii 40 autobusami w ciągu dwóch lat. - Jeżeli oferty będą prawidłowo złożone i uda się nam znaleźć brakującą kwotę, to będziemy chcieli iść w stronę rozstrzygnięcia przetargu – dodała wiceprezydent Kielc.

Do żadnego z trzech przetargów nie przystąpiło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach, które obecnie realizuje usługę. Przedstawiciele spółki tłumaczyli, że ryzyko finansowe jest zbyt wysokie, biorąc pod uwagę, że przewozy mają być realizowane kilkunastoletnimi i awaryjnymi pojazdami.

- Każdy przewoźnik składający ofertę w tym przetargu, znając stan techniczny autobusów i ich wiek, miał prawo sobie wkalkulować ich awaryjność w koszty tej oferty – zaznaczyła Wojda.

Obecna umowa na obsługę 40 miejskich autobusów obowiązuje do końca czerwca tego roku.

Świętokrzyskie. Międzynarodowe Targi Polsecure w Kielcach