Spis treści
- Droga do Raju
- Atrakcje i znane miejsca w pobliżu Jaskini Raj
- W tych rejonach powstawały słynne filmy
- Historia Raju
- Pamiątki po Neandertalczykach!
- Pokolenia turystów wchodzą do Raju
- Archeolodzy badają Jaskinię Raj
- Ważne dla zwiedzających Jaskinię Raj
Z Kielc do Raju droga niedaleka, autem pokonany tę drogą najwyżej w ciągu kilkunastu minut, niewiele dłużej trwa na przykład podróż busem (w tym przypadku trzeba wysiąść na przystanku przy dawnej trasie krajowej numer 7 (obecnie drodze wojewódzkiej numer 762) za Zgórskiem, na początku gminy Chęciny. Następnie musimy skręcić w ulicę Dobrzączka, zresztą poprowadzą nas tabliczki informacyjne.
Droga do Raju
Na początku tej uliczki spotykam matkę z synem. - Przepraszam, którędy do Jaskini Raj? - pyta mnie kobieta. Wskazuję drogę, którą sam za chwilę pokonam. Najpierw jednak delektuję się leśnym powietrzem i ciszą. Niby niedaleko od Kielc i ruchliwych tras, a jednak po przejściu kilkuset metrów, już będąc na leśnym trakcie, można korzystać z dobrodziejstw przyrody. Teraz, gdy marzec coraz bliżej i taka "jesienna" zima, jeszcze ich tak bardzo nie odczujemy, ale wkrótce, kiedy wiosną przyroda będzie budziła się do życia, na pewno można tu odkryć wiele uroku. Około pół kilometra od trasy wojewódzkiej docieramy do Zajazdu Raj, samo wejście do jaskini znajduje się niespełna 400 metrów dalej.
Jak dojechać do Jaskini Raj? Zobaczcie mapę poniżej.
Atrakcje i znane miejsca w pobliżu Jaskini Raj
Zanim dojdziemy do Jaskini, duża tablica przy drodze wskaże nam inne atrakcje turystyczne gminy Chęciny (wchodzące w skład tak zwanego Chęcińskiego Klastra Turystycznego). Oprócz Raju są to więc:
- Zamek Królewski w Chęcinach
- Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni
- Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach
- Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim
- Miasto Chęciny
- Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach
W tych rejonach powstawały słynne filmy
Okolice te upodobali sobie na przełomie lat różni filmowcy, 55 lat temu, na wzgórzach zamkowych powstawały zdjęcia do "Pana Wołodyjowskiego", zaś w ubiegłym roku na terenie skansenu w Tokarni do "Samych swoich. Początku". Skoro jesteśmy w temacie filmowania, nagrywania, robienia zdjęć - kiedy wejdziemy już do wnętrza jaskini, nie możemy korzystać z kamery czy aparatu. Zabraniają tego przepisy. Ja mogłem sfilmować tylko niektóre miejsca czy wykonać zdjęcia za zgodą kierownictwa kompleksu Raj.
Historia Raju
Jaskinia została odkryta na przełomie 1963-64 roku, natomiast dla turystów zostało udostępnione w 1972. Jest rezerwatem przyrody oraz obszarem chronionym archeologicznie. Można ją zwiedzać przez dziesięć miesięcy w roku, oprócz okresu od 15 listopada do 15 stycznia. Wtedy następuje hibernacja nietoperzy, zaś panujący tu mikroklimat nie pozwala na zwiedzanie jaskini.
- Teraz obserwujemy duży ruch turystów, na zewnątrz nie ma śniegu, więc korzystają oni z innych atrakcji. Jedną z takowych jest choćby zwiedzanie Jaskini Raj. Bez względu na to, czy jest deszcz, czy słońce, to miejsce wygląda tak samo - przekonuje Grzegorz Pierzak, menedżer Kompleksu Raj w gminie Chęciny.
Pamiątki po Neandertalczykach!
Zabytki archeologiczne wskazują, że w jaskini bytował człowiek neandertalski, natomiast narzędzia, które tutaj odkryto i sposób ich wykonania wskazują, że pochodzą z epoki środkowego Paleolitu (około 300-40 tysięcy lat temu), zwaną także epoką kamienia łupanego. Zgłębiając treść na tablicy informacyjnej przed wejściem do jaskini, dowiaduję się, że najbliższe stanowiska tej kultury neandertalskiej znajdują się na terenie dzisiejszej Słowacji, Moraw czy Węgier. Świętokrzyskie pod tym względem jest więc wyjątkowe.
- Najbliższa podobna atrakcja to Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, około 350 kilometrów stąd (w Sudetach - przyp. PSta). Dla turystów szukających atrakcji w środkowej Polsce jesteśmy więc idealnym wyborem - dodaje kierownik Raju Grzegorz Pierzak.
Pokolenia turystów wchodzą do Raju
Zwiedzających jest wielu, wśród nich spotykam pana Andrzeja, kielczanina z wnuczkiem Stefanem, 7-latkiem, mieszkającym na stałe w Skawinie w województwie małopolskim. - Po raz pierwszy zwiedzałem wnętrza jaskini kilkadziesiąt lat temu, kiedy sam byłem dzieckiem. Czas mijał i tak się złożyło, że ponownie wejdę tu już ze swoim wnukiem - przyznaje Andrzej. - Już nie mogę się doczekać - dodaje mały Stefan, z wyraźną ekscytacją w głosie.
Archeolodzy badają Jaskinię Raj
- Raj jest jedną z najpiękniejszych polskich jaskiń krasowych. Choć niewielka, wyróżnia się bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową. Wchodzi w skład Geoparku Świętokrzyskiego - podaje kompleks na swojej stronie na Facebooku. W lutym gościła tu ekipa archeologów. Badacze powrócą do Raju na przełomie czerwca i lipca, wtedy będą kontynuowali swoje badania.
Zwiedzający jaskinię muszą poczekać na swoją kolej, są ściśle wyznaczone ramy czasowe oraz dopuszczalna liczba osób w jednej grupie. Jak już wspominaliśmy, obowiązuje zakaz fotografowania.
Ważne dla zwiedzających Jaskinię Raj
Zanim rozpoczniemy zwiedzanie, trzeba zapoznać się z regulaminem. Grupa zwiedzających może liczyć maksymalnie 15 osób, ale nie oznacza to, że wszystkie one wejdą do jaskini razem. Wchodzą do środka co 15 minut, samo zwiedzanie z przewodnikiem trwa trzy kwadranse. Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 41 346 55 18.
- Mamy limit osób, które możemy przyjąć w ciągu dnia. Lepiej skorzystać z naszego systemu elektronicznej rezerwacji biletów. Głównie dotyczy to sezonu od kwietnia do września, bo wówczas jest najwięcej grup zwiedzających. Teraz oraz w marcu nie powinno być raczej problemów z wejściem do jaskini - dodaje kierownik Grzegorz Pierzak.
Zapraszamy!
Godziny otwarcia Jaskini Raj
- Styczeń – Kwiecień 09.00 – 16.00
- Maj – Czerwiec 09.00 – 19.00
- Lipiec – Sierpień 09.00 – 18.00
- Wrzesień – Październik 09.00 – 17.00
- Listopad 09.00 – 16.00
Cennik dla zwiedzających Jaskinię Raj
- 15 stycznia – 30 czerwca 35 złotych
- 1 lipca – 31 sierpnia 40 zł
- 1 września – 15 listopada 35 zł
Regulamin i szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej www.jaskiniaraj.pl.