Orange i T-Mobile wprowadzą klauzule inflacyjne

i

Autor: Pixabay

Orange i T-Mobile wprowadzą klauzule inflacyjne. Zapłacimy więcej za usługi

2022-08-02 10:50

Klauzula inflacyjna spowoduje wzrost cen abonamentów komórkowych? Orange i T-mobile wprowadziły w umowach zapisy pozwalające w 2023 roku podwyższać ceny w związku z inflacją. Inea również jest zdecydowana na takie klauzule, a Cyfrowy Polsat popiera takie rozwiązanie. Co to oznacza dla klientów?

Inflacja spowoduje wzrost cen usług telekomunikacyjnych?

Inflacja dotyka wszystkie aspekty naszego życia od produktów spożywczych, przez paliwo do cen rat kredytów. Również sieci komórkowe ubezpieczają się na tę okoliczność. Niektórzy operatorzy wprowadzili już zapisy pozwalające od przyszłego roku podwyższać ceny w związku z inflacją. Klauzule te podpisywane są przez nowych klientów, jak i tych przedłużających umowę.

Klauzula inflacyjna w umowach podpisywanych z Orange i T-Mobile

Orange może podnieść ceny usług w trakcie trwania umowy, o ile średnioroczna inflacja przekroczy 3,5 procent. Najwcześniej sieć komórkowa skorzysta z klauzuli w lutym przyszłego roku. Zmiany nie będą odbywały się automatycznie.

Z kolei T-mobile podobne zapisy stosuje w nowych umowach od początku lipca. - Sytuacja ekonomiczna sprawia, że musimy liczyć się z postępującym wzrostem kosztów operacyjnych, co oznacza, że w dłuższej perspektywie wyzwaniem może stać się utrzymanie najwyższej jakości usług i tempa inwestycji. Chcemy dostarczać klientom ofertę na najwyższym poziomie i rozwijać się, więc podejmujemy działania obliczone na utrzymanie rentowności - jednym z nich jest wprowadzenie klauzul indeksacyjnych w nowych umowach z klientami - wyjaśniło portalowi wiertualnemedia.pl biuro prasowe telekomu.

Klauzule inflacyjne w umowach - jakie prawa dla konsumenta?

Operatorzy nie mogą podnieść cen usług przed 2023 rokiem. Dopiero na początku przyszłego roku GUS opublikuje dane dotyczące inflacji w 2022 roku. Oczywiście, jak w przypadku większości zmian w umowach, tak i w tym przypadku klienci, którzy nie zgadzają się na nowe warunki, mają prawo do odstąpienia od umowy. W przypadku użytkowników Orange będą mieć na to 30 dni.

"W przypadku uruchomienia klauzuli inflacyjnej i podwyższenia cen klienci zostaną poinformowani o tym z 30-dniowym wyprzedzeniem. Daje im to też prawo do bezkosztowego odstąpienia od umowy", informuje rzecznik prasowy Orange.

Urząd Komunikacji Elektronicznej zapowiedział postępowanie wyjaśniające w sprawie tych działań. Regulator zaznaczył, że klauzule zapowiadające możliwą waloryzację cen są dozwolone w umowach, ale „muszą być jasne, dokładne i umożliwiać konsumentowi rozeznanie się w tym, jak będzie się zmieniać cena już w momencie zawierania umowy”.

Sekundy od tragedii. Chodzili z flagą Polski po dachu budynku przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie

QUIZ. Jedzenie na literę F

Pytanie 1 z 20
Farfalle to makaron o kształcie