Mieszkańcy, którzy chcą skorzystać z rządowego programu "Czyste powietrze", mogą ubiegać się o dopłaty na wymianę starych pieców grzewczych na bardziej nowoczesne i ekologiczne urządzenia a także docieplenie domów jednorodzinnych. Celem ma być walka ze smogiem. Wnioskodawcy muszą jednak mieć się na baczności, jeśli przyjdzie im podpisywać umowy z wykonawcami, oferującymi wymianę kotłów i przeprowadzenie prac montażowych.
Oszuści wykorzystują "Czyste powietrze"
- W ostatnim czasie dociera sporo sygnałów o osobach, które zachęcają mieszkańców do skorzystania z dotacji w ramach programu "Czyste Powietrze". Jak się okazuje, często są to próby nieuczciwych ofert - informuje serwis internetowy wadowiceonline.pl. Jak się dowiadujemy z tego źródła, komunikat ostrzegawczy wydał już w tej sprawie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, to samo uczyniło też wiele małopolskich gmin. Problem tak naprawdę nie ma tylko regionalnego zasięgu, ponieważ z podobnymi nieuczciwymi ofertami mogą liczyć się też mieszkańcy innych części kraju.
Urzędnicy wyjaśniają tymczasem, że osoba, która otrzyma pieniądze w ramach programu, wybiera wykonawcę prac na własne ryzyko. Wykonawców i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej nie łączy żadna umowa ani zobowiązanie z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania prac. Urzędnicy radzą przy tym, aby nie przyjmować ofert pochopnie i lepiej skonsultować je na przykład w gminie bądź z innymi mieszkańcami.
Pilnujmy pieniędzy z "Czystego powietrza"
Firmę, która kontaktuje się z nami i proponuje wymianę pieców lub wykonanie docieplenia budynku, należy sprawdzić np. w Centrum Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), w portalu podatkowym Ministerstwa Finansów, gdzie można znaleźć wykaz firm. Można także sprawdzić działalność danego przedsiębiorcy po numerze REGON.
Przestrzegać należy się tych firm, które proponują wykonanie usługi wyłącznie pod warunkiem wcześniejszego przesłania pieniędzy pozyskanych z programu "Czyste powietrze" na rachunek bankowy. Trzeba też sprawdzać, czy nazwa firmy oraz jej adres nie budzą wątpliwości.
- Przede wszystkim warto współpracować z firmami poleconymi i znanymi na lokalnym rynku - radzą wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.