Węgiel

i

Autor: Pixabay

Oszustwa "na węgiel" coraz popularniejsze

2022-10-21 15:07

Problemy z zakupem węgla to kolejna szansa dla oszustów. Przestępcy stosują różne metody działań – zamieszczają w Internecie oferty węgla od nieistniejących firm, pobierają zaliczki i znikają, a nawet sprzedają pomalowane na czarno kamienie. Jak nie dać się oszukać?

- Metod działania jest bardzo wiele. Przestępcy kuszą nas przede wszystkim atrakcyjnymi cenami, a także obiecują szybką i łatwą dostawę. Niestety, w rzeczywistości są to naciągacze, którzy starają się wzbogacić naszym kosztem - tłumaczy rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach Małgorzata Perkowska - Kiepas.

Oferta na opał z zaliczką

Fikcyjna firma obiecuje nam dostarczenie eko-groszku, pelletu lub węgla po okazyjnej cenie po wpłacie przez nas całej kwoty lub zaliczki, a reszta ewentualnej zapłaty odbędzie się przy odbiorze. Niestety pomimo dokonania przelewu węgiel nie dociera do klienta, a samo ogłoszenie lub strona internetowa oszustów, jak i ich numery telefonów kontaktowych znikają po pewnym czasie. Może się zdarzyć, że wspomniani wcześniej sprzedawcy zastosują metodę bez zaliczki, lecz wtedy dowiadujemy się, że nasze zlecenie będzie zrealizowane w późniejszym, czasie – tym sposobem oszuści zachęcają nas mimo wszystko do dokonania zaliczki na wskazane konto.

Phishing

Kolejnym sposobem wykorzystywanym przez oszustów jest podszywanie się pod strony firm zajmujących się wydobyciem lub sprzedażą opału. Phishing, bo o nim tutaj mowa jest popularnym typem ataków opartych na podszywaniu się pod strony internetowe, wiadomości e-mail lub SMS. Sposób ten polega na tym, że przestępcy internetowi próbują cię oszukać i spowodować, abyś podjął działanie zgodnie z ich zamierzeniami. Cyberprzestępcy, podszywając się między innymi pod firmy kurierskie, urzędy administracji, a ostatnio również pod firmy zajmujące się sprzedażą węgla lub innego źródła energii, starają się wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych.

- Oszuści bywają również bardziej zuchwali. O czym świadczą przykłady z poza naszego województwa. Mieszkanka Zawiercia zakupiła węgiel w atrakcyjnej cenie od internetowego sprzedawcy. Na początku wszystko wyglądało dobrze - towar został dostarczony i wyładowany nawet przed czasem, a kobieta za niego zapłaciła. Niestety późniejszy opad deszczu pokazał, że przywieziony tak szybko węgiel to nic innego, jak pomalowane na czarno kamienie. Łatwo się domyślić, że gdyby „opał” trafił do pieca, mógłby go solidnie uszkodzić - opowiada rzecznik KMP.

Siedem zasad, jak nie dać się oszukać

  1. Kupuj u sprawdzonych, wiarygodnych sprzedawców.
  2. Uważaj na phishing - strony internetowej podszywające się pod istniejące firmy.
  3. Nie ufaj wiadomościom SMS o dopłacie za energię.
  4. Uważaj na tanie oferty i atrakcyjne okazje - oszust lubi kusić ceną.
  5. Zastosuj ograniczone zaufanie do konsultantów telefonicznych.
  6. Przy odbiorze sprawdź produkt, uważaj na "farbowany" węgiel.
  7. Jeśli nie ufasz sprzedawcy - płać tylko przy odbiorze.
Węgiel z biedaszybów jest o wiele tańszy.
Sonda
Kupiłaś/eś węgiel na zimę?