Galeria zdjęć

Piękne widoki ze słynnej wieży na Świętym Krzyżu. Można podziwiać Puszczę Jodłową, miasta i wioski są jak miniaturki!

2024-07-31 8:35

Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Kielce - Święty Krzyż. Nazwa, tym bardziej dla laika, wydaje się być mało intrygująca, ale to miejsce ma swoją historię. Odwiedziłem je, przy okazji podziwiając piękne Góry Świętokrzyskie. Efekty zobaczycie w galerii zdjęć, jest co podziwiać! W tych widokach można się zakochać!

Spis treści

  1. Piękne pejzaże z wieży na Świętym Krzyżu
  2. Centrum nadawcze na Świętym Krzyżu. Co o nim wiemy?
  3. Zobaczysz Tatry i Warszawę, ale musisz mieć szczęście
  4. Urząd Miasta i Gminy i rynek w miniaturce

Zanim zacząłem pisać ten reportaż, przypomniały mi się dziecięce, młodzieńcze lata. W wielu domach ogromną bolączką był fakt, że "telewizor śnieżył", więc ojciec lub starszy brat wchodzili na dach, z dołu słyszeli często coś w rodzaju "kręć anteną na Święty Krzyż". U mnie w domu był to więc kierunek południowo-wschodni (wychowywałem się na pograniczu dzisiejszych powiatów skarżyskiego i koneckiego).

Proszę bardzo - jeszcze inna sytuacja, wieczorem biegam z innym dziećmi na łące położonej w najwyższym punkcie wsi, ale co jakiś czas wpatruję się w Puszczę Świętokrzyską, na słynną właśnie wieżę na Świętym Krzyżu i migające, czerwone światełka. Warunkiem musiała być oczywiście piękna pogoda.

Piękne pejzaże z wieży na Świętym Krzyżu

Dlaczego ta wieża jest słynna? Bez ogródek przyznam, że dla mnie to jeden z takich symboli regionu, Gór Świętokrzyskich, taki rozpoznawalny obiekt, widzisz go i jakby jeszcze mocniej czujesz, że jesteś właśnie na Kielecczyźnie. Paradoksalnie, kiedy już stoisz kilka metrów od wieży, nie możesz od tak wejść do środka, jako turysta. To nie taka sytuacja, gdzie kupujesz bilet i wchodzisz w jakiejś grupie z innymi pasjonatami.

Aktualnie wieżą Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Kielce - Święty Krzyż zarządza warszawska firma Emitel. To za jej zgodą i obecności jej pracowników mogłem wejść na teren obiektu, wjechać na ósme piętro i z wysokości około 33 metrów podziwiać ziemię Świętokrzyską i jej okolice. Dodajmy, wieża znajduje się na górze Łysej Górze, która ma wysokość 594 metrów nad poziomem morza (nie mylić z położoną kilka kilometrów dalej Łysicą - 614 m n.p.m).

Wieża radiowo-telewizyjna na Świętym Krzyżu

i

Autor: Piotr Stańczak Tak wieża to symbol Gór Świętokrzyskich.

Centrum nadawcze na Świętym Krzyżu. Co o nim wiemy?

Jak dowiaduję się od pracowników Emitelu, którzy towarzyszyli mi podczas wyprawy - Łukasza Bujaka i Mariusza Chatysa - budowa wieży wystartowała w 1962 roku, zakończyła się w 1964, natomiast swoją obecną funkcję zaczęła pełnić dwa lata później, właśnie stąd nastąpił pierwszy odbiór sygnału telewizyjnego (dla Programu 1 Telewizji Polskiej). Oto kilka ciekawostek:

  • Wieża RTCN Kielce - Święty Krzyż ma 154 metry wysokości
  • Z sygnału radiowego i telewizyjnego na Świętym Krzyżu korzystają odbiorcy z całego województwa świętokrzyskiego oraz części ościennych regionów: lubelskiego, podkarpackiego, łódzkiego, mazowieckiego czy śląskiego
  • Odbiór stacji radiowych i telewizyjnych jest możliwy w promieniu około 150 kilometrów lub większym
  • Obecnie stąd nadawane są sygnały dla kanałów Telewizji Polskiej i stacji komercyjnych podobnie jak rozgłośni radiowych
  • Betonowa wieża nigdy nie była przebudowana, wymieniane były tylko systemy antenowe
  • Pod względem takiej wysokości i konstrukcji jest to jedyna wieża w Polsce. Podobna, choć niższa (147 metrów) znajduje się na Suchej Górze koło Krosna w województwie podkarpackim
  • Najwyżej położony taras wieży na Świętym Krzyżu znajduje się na wysokości 117 metrów

Na zdjęciu poniżej widok na klasztor na Świętym Krzyżu z ósmego piętra wieży na Świętym Krzyżu. Obie budowle dzieli od siebie około 200 metrów. 

Piękne Góry Świętokrzyskie widziane ze słynnej wieży

i

Autor: Piotr Stańczak

Zobaczysz Tatry i Warszawę, ale musisz mieć szczęście

Z wieży na Łysej Górze możemy dostrzec okoliczne wsie, miasta, m.in. od strony zachodniej Kielce (osiedla KSM, Na Stoku, komin elektrociepłowni na Skrzetlach), Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski na północy i północnym wschodzie, Łagów, Busko-Zdrój, Stopnicę, Daleszyce czy Chmielnik na południowym wschodzie i południu.

Kiedy aura jest przejrzysta, bez mgły, można dostrzec nawet Tatry, choć ku temu trzeba mieć mnóstwo szczęścia. Podobnie wygląda sytuacja z Tarnobrzegiem (tylko z kominem Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego na Machowie) czy z najwyższymi wieżowcami Warszawy (czytaj: Warszawa widziana z Łysej Góry w Świętokrzyskiem. Na zdjęciu Pałac Kultury i Nauki, Mariott oraz inne wieżowce!).

Urząd Miasta i Gminy i rynek w miniaturce

Spoglądam z ósmego piętra wieży na Świętym Krzyżu i rozpoznaję wiele miejsc, obiektów, np. zalew Wióry w powiecie starachowickim, kopalnię Bukowa Góra koło Łącznej, oczywiście kielecką górę Telegraf. Z racji położenia dobrze widać rynek w Nowej Słupi, tamtejszy Urząd Miasta i Gminy, kościół w Dębnie w gminie Bodzentyn i jeszcze inne miejsca. Wrażenie robi widok pól, łąk, wioski i miasteczka są niczym miniaturka, ale ma to swój urok.

Wrażenia są niezapomniane, efekty mojej wizyty na Świętym Krzyżu możecie zobaczyć w galerii zdjęć.

Za pomoc w przygotowaniu materiału w imieniu redakcji Radia ESKA Kielce i serwisu kielce.eska.pl dziękuję załodze firmy Emitel S.A. 

Święty Krzyż jak magnes przyciąga turystów z różnych części regionu i kraju - zobacz wideo poniżej.

QUIZ. Góry Świętokrzyskie - miejsca, ludzie i legendy. Czy znasz je dobrze?

Pytanie 1 z 10
Czy węgierski królewicz, Święty Emeryk, przebywający przed wiekami w Górach Świętokrzyskich, poznał osobiście polskiego króla Bolesława Krzywoustego?