14 marca w życie wszedł przepis pozwalający na zabezpieczenie samochodów osobom, które podczas policyjnego zatrzymania mają we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Liczne kontrole drogowe ujawniają coraz więcej takich przypadków. Od 14 marca świętokrzyscy policjanci zabezpieczyli już 202 pojazdy. Następnym etapem postępowania jest przechowanie pojazdu przez zaufaną osobę, wskazaną przez nietrzeźwego kierowcę. Taki samochód nie może zostać sprzedany przez czas postępowania. Rzadszym przypadkiem jest odholowanie auta na parking policyjny. Konsekwencje prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu są poważne, ponieważ najczęściej sąd orzeka przepadek samochodu.
Świętokrzyska policja podała bilans wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców. Statystyki wciąż są zatrważające. Mimo licznych apeli, ten powszechny problem nadal nie został wyeliminowany. W 2024 roku na świętokrzyskich drogach odnotowano 303 wypadki, w których sprawcami byli nietrzeźwi kierowcy. Dodatkowo przytrafiło się blisko 300 kolizji. 37 osób w tym zdarzeniach zostało rannych, a trzy straciły życie.
Wzmożone kontrole drogowe mają pomóc w walce z pijanymi kierowcami. W 2024 roku świętokrzyska policja zatrzymała 2254 nietrzeźwe osoby, które prowadziły samochód.