Policja alkomat

i

Autor: Archiwum

Z regionu

Plaga nietrzeźwych kierowców w Świętokrzyskiem. Pijana kobieta staranowała pojazd

2023-05-16 10:19

To już plaga. W ostatni weekend zatrzymano piątkę kierowców na "podwójnym gazie" przez kielecką drogówkę. Jedną z zatrzymanych była kierująca 30 - latka, która zasnęła na parkingu jednego z kieleckich hoteli, wcześniej taranując jeden z pojazdów. Kobieta miała dwa promile alkoholu w organizmie.

Wśród zatrzymanych była 56-letnia mieszkanka gminy Chmielnik, która wykonując manewr cofania uderzyła w stojące nieopodal BMW. Kobieta próbowała uciec, jednak zatrzymała ją właścicielka zniszczonego pojazdu osobowego. Badanie trzeźwości, jakie przeprowadzili policjanci, którzy dotarli na zdarzenie wykazało ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Kierująca utraciła prowadzenie, a występek spowodowania kolizji i kierowania autem pod wpływem trafi przed sąd.

Nie możemy być obojętni w sprawie nietrzeźwych za kółkiem. Skorzystajmy z możliwości zatrzymania obywatelskiego. Pijani kierowcy stanowią poważny problem, a przede wszystkim zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.

Co zrobić, jeżeli podejrzewamy, że kierowca, który jedzie przed nami, albo kierowca, który podjechał pod sklep jest pod wpływem alkoholu? W pierwszej kolejności powinniśmy zadzwonić na numer alarmowy 112. Podać dokładne położenie bądź też kierunek, w którym się poruszamy. Dobrze jest też poinformować dyspozytora o marce i kolorze pojazdu. Istotny też w identyfikacji jest numer rejestracyjny. Starajmy się nie zgubić z oczu kierującego na "podwójnym gazie" - mówi Małgorzata Perkowska-Kiepas z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Prowadzenie samochodu po spożyciu może skutkować, grzywną, zatrzymaniem prawa jazdy od 3 do 15 lat, a nawet pozbawieniem wolności. Jednak nie kary powinny zatrzymywać nas od wsiadania za kółko po alkoholu, a zdrowy rozsądek i świadomość bezpieczeństwa innych uczestników drogi.