Konferencja prasowa festiwalu Pociąg do literatury. Herling-Grudziński Festiwal

i

Autor: Wiktoria Mitura

"Pociąg do literatury. Herling-Grudziński Festiwal" wkrótce w Kielcach

2021-07-27 10:19

To pierwsze takie wydarzenie w Kielcach i nie ostatnie. Ogólnopolski Festiwal „Pociąg do literatury. I Herling - Grudziński Festiwal” wkrótce w Kielcach. Od 3 do 5 września odbędzie się aż kilkadziesiąt wydarzeń, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Już 3 września rozpocznie się Ogólnopolski Festiwal "Pociąg do literatury. Herling-Grudziński Festiwal". W ramach wydarzenia odbędą się: warsztaty, wystawy, projekcje filmów, spotkania autorskie, spacery, rajdy, wędrówki i wiele innych atrakcji. Celem festiwalu jest upamiętnienie Herlinga-Grudzińskiego i jego wierności wartościom humanistycznym,  rozbudzanie potrzeb i kompetencji czytelniczych oraz integracja pasjonatów literatury wokół idei promocji czytelnictwa. Będzie on skierowany do szerokiej grupy odbiorców, mieszkańców i turystów. Jego głównym założeniem jest promowanie twórców polskiej literatury, a w szczególności rozwijanie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Kielecczyzny.

- Organizacja wielowątkowego festiwalu literackiego to ogromne przedsięwzięcie, ale mam nadzieję, że dzięki niemu Kielce staną się miastem literatury. Dobierając gości, którzy zaszczycą nas swoją obecnością, braliśmy pod uwagę gusta kielczan, to jaką literaturę czytają i kogo chcieliby zobaczyć w swoim mieście - dodawała dyrektor MBP Anna Żmudzińska.

Całość wydarzenia będzie podzielona na strefy. Najważniejsza z nich to spotkania z autorami. Na festiwal zostali zaproszeni między innymi Sylwia Winnik, Stanisław Łubieński, Jacek Łukawski, Agata Tuszyńska, czy Max Czornyj. Jednym z punktów programu będzie spotkanie poświęcone Jerzemu Pilchowi. Do Kielc przyjedzie jego żona Kinga Strzelecka – Pilch oraz jego przyjaciele.

Część wydarzeń Festiwalu będzie poświęcona Gustowowi Herlingowi – Grudzińskiemu.

- Jest to pisarz, który dzisiaj jest odkrywany na nowo. Jest autorem wielu bardzo trudnych i refleksyjnych opowiadań, w których padają pytania ważne w życiu każdego człowieka. Podczas jednej z prelekcji chcemy odpowiedzieć na pytanie „Czym dzisiaj jest literatura Herlinga – Grudzińskiego?” – informuje dr Marek Maciągowski, dyr. nauk. Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

- W trakcie trzech dni odbędą się liczne spotkania z pisarzami, panele dyskusyjne z naukowcami, warsztaty, wystawy, zajęcia dla najmłodszych, dorosłych, jak i seniorów oraz wiele innych wydarzeń plenerowych dla różnych widzów w każdym wieku. Szczegółowy harmonogram poznamy w połowie sierpnia - zakończyła dyrektor Wzgórza Zamkowego Ewa Chabielska.

Organizatorami wydarzenia są Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, Wzgórze Zamkowe oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Szczegółowe informacje można znaleźć na facebooku na stronie Herling-Grudziński Festiwal.

Święto Drawy w Złocieńcu

QUIZ. Dokończysz przysłowie po czterech wyrazach? Nieliczni zdobędą więcej niż 6/10

Pytanie 1 z 10
Dokończ przysłowie: "Lepszy wróbel w garści..."