dr. Tomasz Chrząstek w studiu ESKA Kielce

i

Autor: Patryk Wójcik

Poradnik dla nowych studentów. Rozmowa z doktorem z uniwersytetu

2022-08-31 20:08

​Studiowanie to okres gdy życie młodych ludzi zmienia się o 180 stopni i pokazuje, jak wygląda dorosłość w czystej postaci. Jak odnaleźć się w tym nowym świecie? Odpowiedział nam doktor z kieleckiej uczelni.

Nowi studenci czasami wchodząc w życie uczelniane nie mają świadomości o strukturach i terminologii jaka panuje na uniwersytetach. Skomplikowany system działania na wydziałach może wywołać szok.

"Wywiadówek nie ma, decydujemy sami o sobie. Prowadzących często mało obchodzi, co studenci robią w swoim życiu prywatnie, tu nie ma już wychowawców. Przywykliśmy do tego, że w szkole średniej mówimy do kogoś Pani profesor, Panie profesorze. Na uczelni też trzeba pamiętać o tym, że są profesorzy, są doktorzy, adiunkci, asystenci i czasami pomyłka w zwrocie do, którejś z tych osób może skutkować obrazą. Przede wszystkim jest rektor, są dziekani i Ci mają cały szereg swoich podwładnych - sprawy uczelniane więc załatwia się przez cały szereg łańcucha służbowego. Tak na prawdę rektora przez cały swój okres studiowania możemy nie zobaczyć ani razu na żywo" - mówi dr. Tomasz Chrząstek, z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Jak zaznacza wykładowca, warto pamiętać o tym, że bycie samodzielnym i pracowanie podczas studiów nie może zajmować nam więcej czasu niż sama uczelnia. Ważny jest balans, który poniekąd tworzy podstawę do funkcjonowania na uniwersytecie.

"Ważne jest, żeby mieć czas na studia, pracę i rozrywkę. Ważna jest idealna proporcja w studiowaniu. Sam zauważyłem, że studenci często zapominają o systematyczności, a ta naprawdę ułatwia funkcjonowanie w świecie szkół wyższych. Okres studiów jest pięknym czasem, najlepszym w życiu - to na uczelni możemy poznać wiele osób, nawiązać znajomości, które zostaną z nami na lata, albo pomogą zawodowo" - dodaje wykładowca.

Sonda
Czy wyższe wykształcenie ma znaczenie w pracy?

Wszystkim studentom życzymy połamania długopisów na sesjach i dobrego wejścia w rok akademicki.