Antyfonarz Kielecki

i

Autor: Monika Cieślikiewicz

Przedruk unikatowego "Antyfonarza Kieleckiego" opublikował UJK w Kielcach

2020-08-25 10:47

Pochodzący z 1372 roku bezcenny rękopis "Antyfonarz Kielecki", przechowywany w skarbcu kieleckiej katedry, doczekał się ponownego wydania. A to za sprawą Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. To dar od kieleckiej uczelni świętującej w tym roku jubileusz 50 - lecia istnienia.

W "Antyfonarzu Kieleckim" pochodzącym z 1372 roku, znajduje się najstarszy znany w Polsce zapis hymnu Gaude Mater Polonia, do dziś rozbrzmiewającego podczas uroczystości akademickich.

 - Podjęliśmy decyzję, aby ten Antyfonarz Kielecki został zdygitalizowany i wydrukowany. Będzie przekazany do wszystkich uniwersytetów, bibliotek, będzie przekazany do miejsc, gdzie będzie możliwa lektura tego rękopisu, ale też prace badawcze. Nie każdy może dotknąć rękopisu w jego postaci naturalnej. To swoisty dar naszej społeczności akademickiej nie tylko dla społeczności Kielc, ale także badaczy, osób dla których historia Polski jest cenna - tłumaczy profesor Jacek Semaniak rektor UJK w Kielcach. 

Inicjatorem ponownego wydania Antyfonarza był historyk, profesor Krzysztof Bracha z kieleckiego uniwersytetu. Przedruk składa się z fotografii, opatrzony jest też komentarzami naukowymi.

Z którego miasta jest bliżej do Katowic? Masz 50 procent szans!
Pytanie 1 z 10
Z którego miasta jest bliżej do Katowic?