Fajerwerki

i

Autor: Pixabay

Sylwester w Świętokrzyskiem. Puszczacie fajerwerki? Warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach

2022-12-29 12:29

​Po świętach przyszła pora na okres noworoczny. Jak co roku, wiele osób będzie go świętować puszczając fajerwerki. Pamiętajmy, że w trakcie korzystania z petard i tego typu asortymentu musimy zachować szczególną ostrożność i rozsądek. Są one materiałami wybuchowymi, które mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia.

​​Po Świętach Bożego Narodzenia przyszła pora na Sylwestra i nowy rok. Jak co roku, wiele osób będzie go świętować puszczając fajerwerki. Pamiętajmy, że w trakcie korzystania z tego typu asortymentu trzeba zachować szczególną ostrożność. Ale czy wiemy, jakie fajerwerki powinniśmy kupować?

- Na wyrobie powinna znajdować się między innymi instrukcja obsługi w języku polskim, a także nazwa i adres producenta, określenie typu wyrobu, klasa wyrobu, a także ostrzeżenia. Na pudełku, opakowaniu fajerwerków powinniśmy znaleźć oznakowanie CE, które potwierdza zgodność towaru z odpowiednimi normami europejskimi - informuje Małgorzata Perkowska-Kiepas, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Kupując fajerwerki za każdym razem powinniśmy się upewnić, że pudełko/opakowanie jest w stanie nienaruszonym.

- Powinniśmy również sprawdzić czy lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem - ostrzega rzeczniczka.

Fajerwerki są materiałami wybuchowymi, które mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia. Używajmy ich tylko w takim miejscu, w którym nie spowodują one zagrożenia dla innych oraz nie wywołają pożaru.

- Upewnijmy się, że jesteśmy w bezpiecznej odległości od innych osób. Upewnijmy się, czy w pobliżu strzelania nie ma drzew, linii energetycznych, bądź innych przedmiotów, w które fajerwerki mogłyby uderzyć i spowodować zniszczenia - radzi Małgorzata Perkowska - Kiepas.

Poza tym nie odpalajmy fajerwerków w pobliżu samochodów, stacji paliw i zbiorników z płynami lub gazami łatwopalnymi. Pamiętajmy oczywiście o własnym bezpieczeństwie.

- Zawsze odpalajmy materiały pirotechniczne zgodnie z instrukcją obsługi. Pamiętajmy o tym, aby nie nachylać się zbytnio nad odpalanym ładunkiem pirotechnicznym. Nie manipulujmy nim i nie przerabiajmy po swojemu - dodaje.

Fajerwerki mogą kupować tylko pełnoletnie osoby

Sprzedaż fajerwerków lub petard osobom niepełnoletnim jest przestępstwem. Każdy, kto go popełni podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Natomiast kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny lub karze nagany.

Tak więc zachowajmy szczególną rozwagę i ostrożność, a przede wszystkim nie umożliwiajmy dzieciom zabawy fajerwerkami. Jeśli dojdzie do wypadku, wezwijmy służby ratownicze dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Plakat

i

Autor: Policja
Sylwester marzeń w TVP2: Czym gwiazdy zaskoczą publiczność w tym roku?
Sonda
Czy chciałbyś/chciałabyś usłyszeć Black Eyed Peas na Sylwestrze TVP?