Z czy kojarzy nam się Wielkanoc? Oczywiście w kościele katolickim nawiązuje ona do Zmartwychwstania Jezusa, zwycięstwa życia nad śmiercią. Chrystus wstaje z grobu trzeciego dnia po tym, jak umiera na krzyżu. To czas oczekiwania, smutku, czuwania przy grobie pańskim, postu, zadumy, potem radości oraz wielu zwyczajów, które kultywują pokolenia Polaków. Nie brakuje też tradycji, charakterystycznych tylko dla ziemi świętokrzyskiej. Niektóre nie przetrwały upływu czasu, inne wprost przeciwnie, są znane i obchodzone także dziś.
Znane zwyczaje wielkanocne
Piękną tradycją jest na przykład święcenie pokarmów, wspólne spożywanie wielkanocnego śniadania po powrocie z porannej mszy świętej - rezurekcji, mieszane odczucia wywołuje tak zwany Lany Poniedziałek (choć teraz obchodzony jest już bardziej symbolicznie). Święta to też symbolika, wspólne spotkania, przekazywanie sobie życzeń i podarunków.
Znasz wielkanocne zwyczaje w Świętokrzyskiem? Rozwiąż quiz
Z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych zachęcamy do udziału w quizie na temat dawnych zwyczajów, ale także tych, które przetrwały do dziś. Opracowując go, korzystaliśmy m.in. z materiałów strony internetowej Urzędu Marszałkowskiego www.swietokrzyskie.pro oraz własnych źródeł. Quiz składa się z dziesięciu pytań. Uwaga - w każdym do wyboru są cztery możliwe odpowiedzi, ale tylko jedna jest prawidłowa!
Startujemy!