Kierunek lekarski ponownie cieszył się największą popularnością podczas pierwszego etapu rekrutacji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W sumie, na wszystkich kierunkach, dla studentów przygotowano prawie 5800 miejsc.
Rekrutacja na UJK Kielce
Jak poinformował prof. Stanisław Głuszek, rektor uczelni, na studia stacjonarne zarejestrowało się 7255 kandydatów (7869 w 2022), którzy dokonali 9854 wyborów kierunków (niektórzy wybierali więcej niż jeden kierunek).
- Stan tegorocznej rekrutacji, biorąc pod uwagę niż demograficzny i to, że nie prowadzimy już rekrutacji w Piotrkowie Trybunalskim, ponieważ tamta filia stał się odrębną uczelnią (Akademia Piotrkowska – przyp. PAP), jest zadowalający, porównywalny do lat poprzednich. To liczby, które nas satysfakcjonują – zaznaczył rektor.
Kierunek lekarski popularny w Kielcach
Ponownie największą popularnością cieszył się kierunek lekarski. Łącznie zarejestrowano 2694 kandydatów. Na jedno miejsce aplikowało prawie 27 chętnych. Na drugim miejscu znalazła się psychologia – ponad pięciu chętnych na jedno miejsce oraz fizjoterapia (4,7 na jedno miejsce).
W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków znalazły się również: filologia angielska, kryminologia stosowana, finanse i rachunkowość, pielęgniarstwo i prawo.
Aby dostać się na kierunek lekarski, trzeba było mieć 168,475 punktów w procesie rekrutacji, co oznacza, że wynik matury na poziomie rozszerzonym ostatniej osoby przyjętej w ramach limitu nie mógł być niższy, niż 83 proc. (biologia) i 85 proc. (chemia). Wynik na poziomie rozszerzonym z matematyki wyniósł 84 proc. W ubiegłym roku liczba punktów wyniosła 163,477.
Nowe kierunki na uniwersytecie w Kielcach
W październiku UJK planuje uruchomić dziewięć nowych kierunków w tym m.in. farmację, na którą nabór rozpoczął się we wtorek. - Tutaj musieliśmy uzyskać zgodę Ministerstwa Edukacji i Nauki, po wcześniejszej ocenie Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Po dwóch dniach na 50 miejsc na farmacji zgłosiło się 47 chętnych. Inne nowe kierunki również cieszą się popularnością – dodał profesor Głuszek.
Wśród kandydatów z Polski ponad 60 procent to mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Prawie 10 procent stanowią kandydaci z Mazowsza, a 5,5 procent z Małopolski.
W nowym roku akademickim studia w Kielcach podejmą kolejni cudzoziemcy. Aplikowało ponad 240 osób z 25 państw m.in. Francji, Irlandii, Szwecji, i Wielkiej Brytanii, ale także Algierii, Bangladeszu, Nigerii czy Syrii.
W przyszłym roku kształcenie na UJK będzie prowadzone na 59 kierunkach studiów.
Polecany artykuł:
Rekrutacja na Politechnice Świętokrzyskiej. Popularna informatyka
W pierwszym etapie naboru na Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach najpopularniejszym kierunkiem była informatyka, którą chce studiować 500 osób (przygotowano 250 miejsc) – poinformowali przedstawiciele Politechniki Świętokrzyskiej.
Na kolejnych miejscach znalazły się m.in. budownictwo, automatyka i robotyka, a także logistyka. - Dużym zainteresowaniem cieszy się także zarządzanie biznesowe, kierunek, których uruchamiamy po raz pierwszy w tym roku – powiedział rektor Politechniki Świętokrzyskiej profesor Zbigniew Koruba.
Więcej kandydatów na kieleckiej "polibudzie"
Łączna liczba kandydatów na studia pierwszego stopnia wyniosła 2200 na prawie 1920 tysięcy miejsc na 23 kierunkach. - Wyniki rekrutacji są lepsze niż dwa lata temu (ok 1,7 tys. kandydatów) i porównywalne do tych z ubiegłego roku (prawie 2300 osób) – zaznaczył prof. Koruba. Dodał, że biorąc pod uwagę sytuację demograficzną i mniejszą liczbę uczniów, to wyniki naboru są zadowalające.
Politechnika otrzymała też około 800 zgłoszeń od studentów z zagranicy. Prof. Artur Maciąg prorektor ds. studenckich i dydaktyki na Politechnice poinformował, że w języku angielskim prowadzona są informatyka i inżynieria mechaniczna. Wszystko wskazuje na to, że w tym do tych kierunków dołączy jeszcze zarządzanie i inżynieria produkcji.
Od środy 19 lipca prowadzona jest rekrutacja uzupełniająca na wszystkie kierunki w ofercie edukacyjnej Politechniki Świętokrzyskiej. Ostateczne wyniki naboru na studia będą znane pod koniec września.