Renta wdowia w Świętokrzyskiem. Wiemy, ile wniosków wpłynęło do ZUS. Więcej ma tylko Gdańsk!

i

Autor: Archiwum serwisu

Finanse

Renta wdowia w Świętokrzyskiem. Wiemy, ile wniosków wpłynęło do ZUS. Więcej ma tylko Gdańsk!

2025-01-16 9:14

Ponad pięć tysięcy wniosków o rentę wdowią przyjął świętokrzyski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w pierwszych dwóch tygodniach 2025 roku. Pod tym względem nasz region plasuje się w ścisłej czołówce w kraju, więc wniosków przyjął tylko ZUS w Gdańsku. Pytanie tylko - czy jest to na pewno powód do dumy?

Spis treści

  1. Co to jest renta wdowia?
  2. Komu ZUS wypłaci świadczenie?
  3. Świętokrzyskie w czołówce, ale...
  4. Maksymalna wysokość świadczeń
  5. Gdzie złożyć wniosek o rentę wdowią?

Pierwsze wnioski o przyznanie renty wdowiej wpłynęły 2 stycznia 2025 roku - informuje Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Co to jest renta wdowia?

Osoby uprawnione mogą składać wnioski o tzw. rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku. W przypadku wniosków złożonych do 30 czerwca prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca. Dlatego na złożenie wniosku uprawnione osoby będą miały sześć miesięcy.

Renta wdowia to świadczenie dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Obecnie mogą pobierać tylko jedno z tych świadczeń wyższe lub wybrane. Już niebawem to się zmieni.

Od nowego roku będą mogli wybrać, czy chcą otrzymywać całą rentę rodzinną i 15 procent własnego świadczenia, czy odwrotnie. Przy czym od 1 stycznia 2027 roku drugie świadczenie zostanie zwiększone do 25 proc. Taki wybór będą miały również osoby, które mają prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, czy renty szkoleniowej.

Komu ZUS wypłaci świadczenie?

- Samo bycie wdową czy wdowcem nie wystarczy do uzyskania prawa do renty wdowiej. Renta wdowia będzie przyznawana na wniosek po spełnieniu określonych warunków. Trzeba mieć ukończony powszechny wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn, pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna) – mówi Paweł Szkalej, rzecznik ZUS w Kielcach.

To oznacza, że wdowa, która nabyła prawa do renty rodzinnej w wieku 50 lat nie będzie miała prawa do 15 proc. dodatkowego świadczenia, tak jak 55 letni wdowiec.

Ze zwiększenia nie skorzystają także osoby, które pozostają obecnie w związku małżeńskim. Należy również pamiętać o tym, że prawo do wypłaty renty wdowiej ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego.

Świętokrzyskie w czołówce, ale...

Tylko w pierwszych dwóch tygodniach 2025 roku do świętokrzyskich zakładów ZUS wpłynęło około pięć tysięcy wniosków o przyznanie renty wdowiej. Więcej w skali kraju przyjął tylko zakład w Gdańsku. Pytanie jednak - czy jest to akurat powód do dumy dla regionu? Świadczy raczej o tym, że jest tu dużo osób starszych i samotnych.

Maksymalna wysokość świadczeń

Wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury, czyli obecnie 3 razy 1780,96 złotych, czyli łącznie 5342,88 zł.

- Do tego limitu wliczane są także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. Jeśli suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia – dodaje rzecznik ZUS w Kielcach.

Gdzie złożyć wniosek o rentę wdowią?

Wniosek o rentę wdowią (ERWD) jest dostępny od 1 stycznia 2025 r. na stronie internetowej ZUS i od 2 stycznia w każdej placówce Zakładu.

Jeśli zechcesz złożyć wniosek elektronicznie, a nie masz jeszcze konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS i będziesz potrzebować wsparcia, możesz skorzystać z pomocy naszych pracowników.

Jeśli masz prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, to do wniosku o połączenie świadczeń z rentą rodzinną nie musisz dołączać żadnych dokumentów. Jeśli uznamy, że do rozpatrzenia Twojego wniosku niezbędne są dokumenty, których nie mamy, poprosimy Cię o ich dostarczenie - wyjaśnia Paweł Szkalej.

Kielce Radio ESKA Google News
Autor:
Świętokrzyskie. Fabryka Majonezu Kieleckiego będzie rozbudowana
QUIZ. Jaka to ulica w Kielcach? Zobacz zdjęcie i odpowiedz
Pytanie 1 z 10
Ci spacerowicze znajdują się na ulicy...
Jaka to ulica w Kielcach (1)