Zmiany będą usprawniać realizację inwestycji rozwojowych, a także ułatwiać pozyskiwanie nowych źródeł finansowania. – Dzisiejsze spotkanie zorganizowano po to, aby przedstawić do przedyskutowania założenia dotyczące rozwoju samorządów w ramach działań rządowych zmierzających do poprawy ich sytuacji finansowej, a także społecznej. Nasze państwo w obecnym stylu rządzenia wzięło sobie za cel zapewnienie społecznego rozwoju na wiele lat. I z konsekwencją realizuje swój program, cały czas go ulepszając. Potrafimy słuchać ludzi i na bieżąco dopasowywać do oczekiwań społecznych to, co możemy zaoferować – powiedział wojewoda Zbigniew Koniusz.
– Z ostatnim dniem maja będziemy kończyć konsultacje dotyczące projektu Samorząd 3.0. Proszę państwa o przysyłanie wszelkiego rodzaju uwag i spostrzeżeń. Minęły trzy dekady samorządu w Polsce. Te lata upłynęły w różnych warunkach. W obecnej sytuacji, w nowej przestrzeni funkcjonowania samorządu, zasadnym jest, aby zrobić przegląd prawa samorządowego i przyjrzeć się przepisom oraz procedurom, które istnieją od 30 lat. Chcemy się skoncentrować przede wszystkim na likwidacji barier rozwojowych, które wynikają właśnie z przepisów ustawowych, a także z procedur. Chciałbym od państwa usłyszeć propozycje – podkreślił Michal Cieślak.
Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, organizacje samorządowe i pozarządowe oraz mieszkańcy, mogą nadsyłać propozycje do 31 maja tego roku.