Sędzia Szymon Marciniak może mieć kłopoty? Media mówią o zarzutach wobec arbitra. Co z finałem Ligi Mistrzów?

i

Autor: Piotr Stańczak Szymon Marciniak ma poprowadzić finał Ligi Mistrzów 10 czerwca w Stambule.

Sport

Sędzia Szymon Marciniak może mieć kłopoty? Media mówią o skardze na arbitra. Co z finałem Ligi Mistrzów?

2023-06-01 19:29

Media sportowe informują, że Szymon Marciniak, nasz utytułowany sędzia piłkarski może być odsunięty od prowadzenia finału Ligi Mistrzów. Powód to obecność arbitra na spotkaniu jednej z partii politycznych.

Sędzia Szymon Marciniak z Płocka ma poprowadzić jako arbiter główny finał Ligi Mistrzów między angielskim Manchesterem City i włoskim Interem Mediolan. Spotkanie odbędzie się 10 czerwca w Stambule. Więcej o jego nominacji pisaliśmy tutaj: Szymon Marciniak poprowadzi finał Ligi Mistrzów. To prestiż i... pieniądze! - Jest w świetnej formie - mówi były sędzia międzynarodowy

"Nigdy więcej" krytykuje Marciniaka

Niepokojące wiadomości napłynęły tymczasem w czwartek 1 czerwca. "Przegląd Sportowy" oraz TVP Sport poinformowały, że sędzia Marciniak może być odsunięty od prowadzenia meczu. Powodem miało być oświadczenie opublikowane przez organizację "Nigdy Więcej", która walczy z rasizmem. "Nigdy Więcej" skrytykowało sędziego za udział w spotkaniu, które zorganizował Sławomir Mentzen, polityk Konfederacji.

- Według doniesień Marciniak 29 maja uczestniczył w imprezie zorganizowanej przez Sławomira Mentzena w Katowicach. Spotkanie pod tytułem „Everest” zapowiadane było jako wydarzenie networkingowe połączone z popijaniem piwa, ale wyraźnie służyło promocji programu politycznego Mentzena przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi w Polsce. Plakat wydarzenia, rozpowszechniany za pośrednictwem mediów społecznościowych, przedstawiał samego Mentzena pijącego piwo z kubka - pisze Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" na swojej stronie na Facebooku.

Wpis w całości (w języku angielskim) znajdziecie poniżej.

Szymon Marciniak może mieć kłopoty?

Stowarzyszenie informuje, że na plakacie zapowiadającym spotkanie był Szymon Marciniak w stroju sędziowskim FIFA. Miał on być jednym z mówców podczas tego wydarzenia.

- Sławomir Mentzen jest liderem skrajnie prawicowej partii Konfederacja (Konfederacja), powstałej w 2019 roku. Według współzałożyciela partii Janusza Korwin-Mikke, jej nazwa została zainspirowana Konfederacją Południa, która broniła niewolnictwa podczas wojny secesyjnej. Partia znana jest ze swojego skrajnego stanowiska wobec mniejszości etnicznych, migrantów i uchodźców, osób LGBT i praw kobiet - pisze stowarzyszenie "Nigdy Więcej". 

Stowarzyszenie twierdzi, że skojarzenie sędziego z Mentzenem i Konfederacją jest niezgodne z podstawowymi wartościami fair play. Rafał Pankowski, współzałożyciel stowarzyszenia, którego cytuje TVP Sport, zaznacza, iż jego organizacja apeluje do Szymona Marciniaka o przyznanie się do błędu, w przeciwnym razie sprawą powinny zająć się: europejska i światowa federacja piłkarska czyli UEFA i FIFA.

"Przegląd Sportowy" uważa, że zarzuty są na tyle poważne, iż Marciniak może zostać odsunięty od prowadzenia finału Champions League. Stanowisko w sprawie zajął tymczasem również sam sędzia. Przesłał swoje oświadczenie do stowarzyszenia "Nigdy Więcej". Wyjaśnia w nim:

- Będąc od wielu lat międzynarodowym sędzią piłkarskim, zawsze na pierwszym miejscu stawiam fair play oraz szacunek do drugiego człowiek i pragnę przekazywać te najwyższe wartości innym. Zawsze odcinam się od przejawów rasizmu i antysemityzmu i braku tolerancji, co pokazuję na meczach, w których sędziuję. Zawsze mówię stop nienawiści i będę propagować, że najważniejsze jest bycie dobrym człowiekiem.

Komentarz UEFA w sprawie Marciniaka

Komentarz w sprawie Szymona Marciniaka otrzymała redakcja Przeglądu Sportowego Onet.

"UEFA jest świadoma zarzutów dotyczących Szymona Marciniaka i domaga się pilnych wyjaśnień. UEFA i cała społeczność piłkarska brzydzi się »wartościami« promowanymi przez wspomnianą grupę i traktuje te doniesienia bardzo poważnie. Kolejne oświadczenie zostanie wydane jutro, po zapoznaniu się ze wszystkimi dowodami" - poinformowała portal Onet europejska federacja piłkarska.

Szymon Marciniak ma 42 lata, to utytułowany międzynarodowy arbiter piłkarski. Pół roku temu, w grudniu 2022 roku sędziował finał mistrzostw świata w Katarze między Argentyną i Francją. Prowadził już wcześniej mecze Ligi Mistrzów, Ligi Europy, Mistrzostw Świata w 2018 i 2022 roku oraz Mistrzostw Europy w 2016.

Kulisy Gali Ekstraklasy | Futbologia